Na zapalenie zatok zapada coraz więcej osób, a być może tylko świadomość na temat tego schorzenia jest większa. Kiedy bowiem po wyleczonej infekcji nadal pozostaje uporczywy katar, a dodatkowo pojawiają się objawy w postaci bólu głowy i w miejscach u nasady nosa, nikt już nie ma wątpliwości, że są to objawy problemów z zatokami.
Rodzaje zapalenia zatok
Wyróżnić można zapalenie zatok wirusowe, alergiczne, bakteryjne i – występujące najrzadziej – grzybicze. Bez względu jednak na rodzaj schorzenia, jego objawy są bardzo podobne, gdyż taka sama jest ich przyczyna. Kiedy w wyściełającej zatoki tkance nabłonkowej rozwija się stan zapalny, pojawia się w nich ropa oraz gromadząca się wydzielina z nosa, która nie może być prawidłowo odprowadzana. Powoduje to charakterystyczny ból, głównie głowy i u nasady nosa, ale ponieważ zatoki zlokalizowane są w różnych miejscach twarzoczaszki, dolegliwości bólowe mogą dotyczyć całej twarzy.
Przyczyny zapalenia zatok
Zapalenie zatok zwykle jest następstwem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, która nie została dobrze wyleczona, ale problem ten może pojawiać się też z wielu innych powodów. Może go wywoływać nawet próchnica zębów, alergiczny nieżyt nosa czy astma. Przypadłość tę dobrze znają też osoby o takich nieprawidłowościach anatomicznych jak krzywa przegroda nosowa czy przerost migdałków podniebiennych.
Leczenie zapalenia zatok
Kiedy zapalenie zatok rozpozna się odpowiednio wcześnie, można postarać się wyleczyć je domowymi metodami. Świetnie działają zwłaszcza inhalacje, które pomagają udrażniać zatoki, a doskonałą metodą posiłkową jest stosowanie preparatów Rinozine, na czele ze spray’em, który hamuje wydzielanie wydzieliny i pomaga udrożnić zatoki. Na uśmierzenie bólu skutecznym sposobem zaś są ciepłe okłady.
Jednak jeśli po tygodniu efekty kuracji nie są widoczne, konieczna może być konsultacja z lekarzem, gdyż niezbędna może okazać się antybiotykoterapia. W razie zaawansowanych problemów z zatokami stosuje się zaś zabiegi chirurgiczne.
źródło: http://www.rinozine.pl/