Sprawdzone sposoby na wybór odpowiedniej lokaty bankowej

by:

Biznes

Inwestycja zgromadzonego kapitału to poważne wydarzenie. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy specjalistami w tego typu elementach. Możliwości inwestowania kapitału jest dziś wiele. Można z nich z łatwością wyłonić grupę stosunkowo bezpiecznych inwestycji oraz tych bardziej ryzykownych, które choć mogą przynieść duże zyski, w łatwy sposób mogą także całkowicie pożreć nasze oszczędności. Do pierwszej grupy zaliczają się bez dwóch zdań lokaty bankowe.

Wybór lokaty – czym się kierować?

Zanim faktycznie rozpoczniemy proces poszukiwania odpowiedniej dla siebie lokaty, warto gruntownie przeanalizować aktualne oferty banków, a także ranking lokat. Nie bez znaczenia są także same możliwości osoby, która myśli o założeniu depozytu w postaci lokaty bankowej. W większości przypadków wybór najlepszej dla danego inwestora lokaty z dnia na dzień możliwe nie jest. Proces poszukiwania powinien chwilę trwać. Analiza nie może być wykonywana w sposób szybki i nieprzemyślany.

Od czego zacząć? Najlepiej od siebie

Przyszły inwestor winien więc jasno i rzetelnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. Dlaczego jest to takie istotne. Powód jest prosty – inwestor musi wiedzieć, czy kapitał, który zamierza zainwestować może być mu potrzebny w ciągu trwania okresu zamrożenia pieniędzy w lokacie. Jeśli inwestor jest przekonany, że powiedzmy w ciągu następnego roku nie będzie potrzebować zgromadzone kapitału, najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego lokata długoterminowa. Dlaczego jest to najlepsza lokata dla tego typu inwestora? Lokaty długoterminowe charakteryzują się wysokim oprocentowaniem. Dzięki temu inwestor zyskuje szansę na realne, pokaźne zyski. Jednak decydując się na ten typ depozytu należy mieć świadomość, iż wcześniejsza niż zapisana w umowie wypłata środków skutkuje stratą zgromadzonych odsetek. Jeśli więc inwestor nie jest przekonany o tym, czy kapitał, którym inwestuje nie będzie mu potrzebny w najbliższej przyszłości, skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem okażą się w tym przypadku lokaty jednodniowe. Z tego typu lokaty środki mogą być wypłacane w dowolnym momencie, bez utraty uzyskanych dotychczas odsetek od włożonego kapitału.

Długość trwania lokaty oraz rodzaj jej oprocentowania

Długość trwania oraz oprocentowanie lokat to dwa kluczowe elementy w całej przygodzie z inwestowaniem w lokaty bankowe. To od nich bowiem zależy wypracowanych zysków. Długość trwania lokaty bezpośrednio przekłada się na wysokość oprocentowania. Lokaty długoterminowe dają większe zyski, lokaty krótkoterminowe są bezpieczniejsze, bo kapitał jest zamrożony krótko, ale cechuje je niższe oprocentowanie. Drugi element to rodzaj oprocentowania lokaty. Oprocentowanie lokat dzielimy na stałe i zmienne. W przypadku oprocentowania stałego, jego poziom nie zmienia się przez cały czas trwania lokaty. Oprocentowanie zmienne jest zależne od kilku czynników występujących na rynku finansowym – między innymi od wysokości stóp procentowych. Z uwagi na nieokreślony poziom oprocentowania, inwestor może w tym wypadku liczyć zarówno na nieporównywalne do oprocentowania stałego zyski, ale i możliwe straty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *