Praktyczne wskazówki dla osób szukających atrakcyjnych lokat

by:

Biznes

Zapraszamy do przeglądu najpopularniejszy rodzajów lokat oraz ich krótkiego omówienie. Podpowiadamy także, że nie zawsze musisz trzymać się oferty i zdradzamy jak najlepiej negocjować z bankiem. Przeczytaj koniecznie!

W jak właściwy wybór

Jeśli zapoznałeś się już z podstawowymi pojęciami, nie powinieneś mieć problemów z żadną, nawet najbardziej skomplikowaną ofertą. Oprocentowanie lokat, kapitalizacja, warunki zerwania umowy – wszystkie te terminy brzmią już jasno i klarownie. Pojawia się zatem moment kiedy trzeba podjąć decyzję. I tu niespodzianka. Nazwy jakie otrzymują od banków poszczególne lokaty mogą być czasem niewiele mówiące. Weźmy zatem pod lupę kilka z nich i rozwiejmy wątpliwości.

Lokata terminowa

To najpopularniejszy z produktów, który znajduje się w ofercie chyba każdego banku. Przy zawieraniu umowy wybierasz na jaki okres chcesz zainwestować swoje pieniądze. Wyróżniamy wśród nich rozwiązania krótko- i długoterminowe, od miesiąca do nawet kilku lat.

Lokata progresywna

Jej cechą charakterystyczną jest możliwość dopłacania kolejnych kwot, a tym samym zwiększanie naszego zysku, bowiem odsetki naliczane są zawsze od zwiększonego kapitału. Dodatkową zaletą jest brak konieczności dopełniania dodatkowych formalności czy podpisywania kolejnych umów.

Lokata call

Stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku. W momencie kiedy środki na Twoim rachunku przekroczą ustalony limit, bank automatycznie rozpoczyna doliczanie odsetek do Twoich środków i robi to tak długo dopóki kwota na koncie przekracza wymaganą wartość minimalną.

Lokata dynamiczna

Rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć swobodny dostęp do swoich pieniędzy. Pozwala na wypłatę, także części środków w dowolnym momencie, a odsetki naliczane są proporcjonalnie do kwoty jaka realnie jest dostępna na koncie. Zazwyczaj jej oprocentowanie wzrasta wraz z czasem trwania umowy. Wadą może być nieco niższa wysokość odsetek niż na przykład na zwykłej lokacie terminowej.

Lokata rentierska

Polega na wypłacaniu przez bank co miesiąc, lub inny ustalony okres czasu, zgromadzonych zysków. Warto wziąć ją pod uwagę jeśli mamy do dyspozycji raczej większą sumę – wtedy zarobione kwoty będą bardziej odczuwalne.

Lokata negocjowana

Chociaż przyzwyczailiśmy się, że bank to poważna instytucja i raczej nie ma w niej możliwości negocjowania cen, warto pamiętać, że nie jest to do końca prawda. Skoro w razie problemów ze spłatą kredytu możesz dogadać się co do terminu spłaty, tym bardziej inwestując swoje pieniądze możesz negocjować warunki. Im wyższy kapitał idzie za Tobą jako klientem, tym lepszą masz pozycję. Banki często stosują preferencyjne warunki, wystarczy tylko porozmawiać z kompetentną osobą.

Dziękujemy za lekturę naszego poradnika. Życzymy udanych inwestycji i dużych przychodów. Pamiętaj także, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, wyczerpujących informacji możesz zasięgnąć na tej stronie. Być może okaże się przydatna przy wyborze lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *