Zastosowanie igłofiltrów w odwadnianiu.

by:

Inne

Odwadnianie w przemyśle budowlanym odgrywa stosunkowo ważną, istotną rolę, przede wszystkim w przypadkach, kiedy prace ziemne zostają przerwane przez nagłe, bardzo intensywne opady atmosferyczne, lub w przypadkach, kiedy po prostu na terenie prowadzenia prac poziom wody gruntowej jest tak wysoki, iż nierealne jest prowadzenie jakichkolwiek prac.

Generalnie rzecz ujmując, trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż w przypadku tego typu sytuacji, najlepszym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie zestawu igłofiltrowego, który jest najskuteczniejszym narzędziem do walki z wysokim poziomem wody gruntowej. W przypadkach zalanych wykopów budowlanych wystarczające mogą się okazać odpowiednie pompy zatapialne, jednakże w poniższym tekście skupimy się przede wszystkim na odwadnianiu za pomocą igłofiltrów.

Obniżanie poziomu wody gruntowej.

W sytuacji, kiedy w miejscu prowadzonych prac budowlanych mamy do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wody gruntowej, należy przeprowadzić jej obniżanie, za pomocą odpowiedniego zestawu igłofiltrowego. Cały proces przebiega dość prosto. W pierwszej kolejności na całej długości prowadzonych wykopów, po obydwu stronach wpłukiwane do gleby są igłofiltry, których zadaniem będzie zbieranie wody z gruntu. Każdy z wpłukanych igłofiltrów jest z kolei podłączony do kolektora ssącego, który następnie podłączony jest do odpowiednio wydajnego agregatu pompowego. W takiej konfiguracji, woda gruntowa dość szybko zostaje zassana przez agregat pompowy i odprowadzona na bezpieczną odległość. Trzeba tutaj pamiętać jednak o tym, iż poszczególne igłofiltry powinny być montowane w odległości około jednego metra od siebie i na głębokość co najmniej pół metra większą niż zakładana głębokość prowadzenia wykopów. Tylko w taki sposób można zagwarantować sobie wysoki poziom bezpieczeństwa w procesie odwadniania igłofiltrami, i zapewnić, iż efektywność odwadniania będzie stała na bardzo wysokim poziomie.

Skąd wziąć dobry zestaw igłofiltrowy?

Oczywiście pojawia się tutaj od razu także pytanie, skąd pozyskać odpowiedniej jakości zestaw igłofiltrowy, który będzie spełniał wszystkie wymagania przedsiębiorcy. Generalnie rzecz biorąc, odpowiednie igłofiltry można zawsze wypożyczyć, co jest jednym z lepszych rozwiązań, przede wszystkim w przypadku, kiedy potrzebujemy tego typu technologii jednorazowo. W sytuacji zaś, kiedy będziemy częściej przeprowadzać obniżanie poziomu wody gruntowej, o wiele lepszą wydaje się być opcja zakupu zestawu igłofiltrowego na własność. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż wynajmując zestaw po raz kolejny z rzędu, po prostu poniesiemy koszty wyższe niż koszt zakupu, toteż należy tutaj dość precyzyjnie określić częstotliwość zastosowania zestawów igłofiltrowych w naszym przedsiębiorstwie, zanim podejmiemy ostateczną decyzję w kwestii tego, czy zestaw igłofiltrowy należy zakupić na własność, czy tez można go po prostu jednorazowo wypożyczyć z odpowiedniej wypożyczalni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *