Skuteczna edukacja wymaga profesjonalnych pomocy naukowych. Dziś wszyscy sięgają przede wszystkim do internetu, aby zdobyć potrzebne informacje i znaleźć interesujące ich zagadnienia, aby nauczyć się na przykład do sprawdzianu, klasówki bądź kartkówki. Niegdyś było nieco inaczej – informacji szukało się w pewnych, merytorycznych źródłach, które podawały sprawdzone i opracowane informacje i zagadnienia.
Niezbędnym „asystentem” każdego ucznia były encyklopedie. Encyklopedia szkolna zawiera informacje dotyczące większości zagadnień poruszonych podczas trwania edukacji szkolnej. Można znaleźć w niej informacje z rozmaitych dziedzin, takich jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, ale też język polski – językoznawstwo i literaturoznawstwo – oraz inne przedmioty humanistyczne.
Dla osób ukierunkowanych technicznie, a więc zarówno uczniów z klas ścisłych jak i studentów takich właśnie kierunków, może przydać się encyklopedia nauki i techniki. Chętnie sięgają po nią także pasjonaci tych dziedzin, by przeczytać o ciekawostkach z dziedziny nauki i technologicznych rozwiązań. Encyklopedia zawiera nie tylko opisy, ale też kolorowe zdjęcia i ilustracje. Wiadomości w niej zawarte opracowane są przez specjalistów, nie trzeba się więc obawiać – jak w przypadku szukania tekstów w internecie – że trafimy na błędy merytoryczne, czy po prostu fałszerstwa.
Dla nieco starszych uczniów, albo po prostu osób głodnych wiedzy z najrozmaitszych dziedzin, którzy pragną szybko odszukać informacje na jakiś temat, najlepsza okazuje się encyklopedia powszechna. Takie encyklopedie tworzono od bardzo dawna, starając się ująć w całość, w postaci krótkich haseł, całą wiedzę ludzkości! Encyklopedie powszechne (http://aros.pl/kategoria/1312/Encyklopedia-powszechna/0) były więc niezwykle ambitnymi przedsięwzięciami.
Hasła w encyklopedii układane są wedle wybranego klucza. Mogą być zgrupowane tematycznie, albo alfabetycznie.
Jedną z najbardziej znanych encyklopedii jest Wielka Encyklopedia Francuska, prawdziwie epokowe dzieło, w tworzeniu którego brali udział najwięksi naukowcy, filozofowie i pisarze XVIII wieku. Jej edytorami byli Jean d’Alembert i Denis Diderot.
Dziś encyklopedie wydawane są często na płytach CD albo dostępne są online. Coraz częściej tradycyjny papier zastępuje się innymi nośnikami. Słynna, choć mocno kontrowersyjna, jest też encyklopedia internetowa Wikipedia, do której dostęp jest darmowy w wieku językach. Czasem jednak artykuły w niej zamieszczane nie posiadają przypisów odwołujących się do źródeł zamieszczanych informacji.