Jak pokonać swój lęk przed seksem?

by:

EdukacjaUsługiZdrowie

Seks jest ważnym elementem życia każdego człowieka, o czym niestety nie mówi się zbyt często. A to właśnie zbliżenia płciowe bardzo pozytywnie wpływają na ogólne zdrowie. Po pierwsze, podczas nich wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za samopoczucie i skutecznie poprawiają nastrój. Dodatkowo, seks poprawia relacje między dwoma osobami, także może wpłynąć na jakość całego związku. Jednakże niektóre osoby nie mogą z tego korzystać, bo po prostu boją się zbliżeń seksualnych. Jak więc pokonać swój lęk przed seksem?

Wszystko zależy oczywiście od tego, dlaczego ten lęk w ogóle się pojawił – jeśli człowiek sam nie potrafi tego dokładnie stwierdzić, przyda mu się profesjonalna pomoc, jaką oferuje psycholog w Krakowie. Czasem bowiem przyczyny takiego lęku nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a utrwalają się głęboko w podświadomości. Nierzadko bowiem ludzie stronią od seksu, gdyż po prostu nie czują się atrakcyjnie. Uważają, że ich ciała nie są piękne, dlatego nikomu innemu nie mogą się one podobać. Przez to chcą się ciągle zasłaniać i nie pokazywać dosłownie nikomu. Niestety, taki problem nie jest zwykle związany ze sporą nadwagą osoby. Najczęściej bowiem wina leży w braku pewności siebie i braku samoakceptacji. W zmienianiu siebie zdecydowanie pomaga psychiatra Kraków. To on tłumaczy swoim pacjentom, w jaki sposób można odzyskać utraconą pewność siebie oraz wysoką samoocenę. Nierzadko takie osoby są bardzo nieszczęśliwe i popadają w depresję. A wtedy jedynie specjalistyczna pomoc może przynieść im dobre rezultaty.

psychoterapia4

Czasem jednak lęk przed seksem może nie mieć aż tak głębokiego podłoża – nierzadko bowiem młode osoby rezygnują ze zbliżeń, bo po prostu nie są do nich przygotowane. Wtedy nie warto się spieszyć, by nie robić czegoś wbrew sobie. Lepiej czekać zbyt długo, niż później zmagać się z konsekwencjami swojego czynu. A jeśli młoda osoba chce zapoznać się lepiej z własnym ciałem i dowiedzieć się, kiedy powinna rozpocząć swoje życie seksualne, spokojnie może wybrać się do seksuologa. Seksuolog w Krakowie zajmuje się właśnie takimi sprawami i nierzadko leczy zwykłą rozmową. Czasem przy tym lęk przed seksem może być po prostu strachem przed zajściem w ciążę. Dotyczy to młodych dziewczyn, które pragną się uczyć i kształcić, a nie zajmować dziećmi. Dlatego one powinny koniecznie wybrać się na rozmowę do seksuologa lub po prostu do ginekologa. Lekarz opowie im o metodach antykoncepcji oraz o tym, które z nich są najbardziej skuteczne i bezpieczne dla zdrowia młodej pacjentki. Dzięki temu dziewczyny zdobywają odpowiednią wiedzę, która pozwala im później na rozpoczęcie seksualnego życia.

psychoterapia5

Z lękiem przed seksem warto więc jak najszybciej zawalczyć, gdyż niekorzystnie wpływa on na całe życie danego człowieka – czasem wystarczy w tym celu zwrócić się o pomoc do psychologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę lęku. Można również zasięgnąć porady psychologa i zapoznać się lepiej z własną seksualnością. Dzięki temu każdy może później w pełni cieszyć się seksem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *