Przewoźne pompy powodziowe.

by:

Dom

Przewoźne pompy powodziowe, wykorzystywane przede wszystkim przez jednostki Straży Pożarnej, muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Zanim tego typu pompy zostaną dopuszczone do użytkowania w jednostkach Straży Pożarnej, muszą uzyskać odpowiedni certyfikat z CNBOP-PIB (Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy). Jest on poświadczeniem tego, iż dany agregat spełnia wszystkie wymagania. Przede wszystkim bowiem, przewoźne pompy powodziowe, muszą być jednostkami wydajnymi, wysoce sprawnymi i odpornymi na pracę w wyjątkowo trudnych warunkach. Tak, aby w trakcie akcji związanych z usuwaniem skutków powodzi, można było na liczyć w 100%.

Najpopularniejsze przewoźne pompy powodziowe.

Na rynku obecnie, znajdziemy co najmniej kilka jednostek tego typu, posiadających wspomniany przez nas certyfikat CNBOP-PIB. Każda z nich będzie charakteryzować się nieco odmiennymi parametrami technicznymi. Wspólną ich cechą jest wspomniany certyfikat, oraz wysoka wydajność i odporność na pracę w trudnych warunkach. Najbardziej popularne, przewoźne pompy powodziowe to na chwilę obecną następujące jednostki:

  • Przewoźna pompa powodziowa Victor Pumps S150 P-45/1 – która zastąpiła model SPD-F 6/12. Jest to agregat oparty konstrukcyjnie o pompę samozasysającą napędzany silnikiem spalinowym, wysokoprężnym Hatz 2M21 o mocy 22 kW (diesel). Pompa zapewnia wydajność na poziomie 278 m3/godz. i wysokość podnoszenia na poziomie 34 metrów. Posiada także wolny przelot zanieczyszczeń o średnicy do 50 mm.
  • Przewoźna pompa powodziowa Victor Pumps S191 P-72/2 – agregat oparty o pompę samozasysającą napędzany silnikiem wysokoprężnym Hatz o mocy 36 kW (diesel). Zapewnia wydajność na poziomie 454 m3/godz. oraz wysokość podnoszenia do 45 metrów. Dodatkowo posiada wolny przelot zanieczyszczeń o średnicy do 63 mm.
  • Przewoźna pompa powodziowa Pioneer Pump KL-200SL – jednostka oparta konstrukcyjnie o pompę wirową ze wspomaganiem próżniowym (wydajność pompy próżniowej na poziomie 84 m3/godz.) napędzana silnikiem Diesla o mocy 70 kW. Osiąga wydajność do 684 m3/godz. oraz wysokość podnoszenia do 41 metrów. Wolny przelot zanieczyszczeń pozwala pompować ciała stałe o średnicy do 76 mm.

Są to oczywiście wybrane, przewoźne pompy powodziowe, które posiadają wspomniany już przez nas wcześniej certyfikat CNBOP-PIB. W ogólnym użytku znajduje się ich więcej. Wykaz wszystkich urządzeń, nie tylko pomp, można znaleźć w pliku PDF udostępnianym na stronach CNBOP-PIB pod adresem https://www.cnbop.pl/uslugi/jednostka-certyfikujaca/wydane-dokumenty/20.04.2022-sd-wazne.pdf. W pliku można bardzo łatwo wyszukać wszystkie przewoźne pompy powodziowe, które posiadają aktualny certyfikat.

Zakup przewoźnej pompy powodziowej.

Jeśli jakiekolwiek jednostki PSP/OSP decydują się na tego typu inwestycje, w nowoczesne, przewoźne agregaty pompowe, powinny starannie dokonać wyboru odpowiedniej pompy. Tak, aby spełniała ona ich standardy wyposażenia, oraz potrzeby. W tym przypadku, dostawca pomp na przyczepach zapewni każdej jednostce odpowiednie wsparcie w zakresie doboru motopompy przewoźnej, o zadanych parametrach, która będzie posiadać wymagany prawem certyfikat CNBOP-PIB.

Pozostałe zastosowania.

Wartym podkreślenia jest tutaj także fakt, iż przewoźne pompy powodziowe, będą wykorzystywane także w innych zakresach niż tylko do usuwania skutków powodzi przez jednostki PSP/OSP. Bardzo często po tego typu agregaty na przyczepach sięgają jednostki administracji samorządowej, bądź nawet firmy budowlane. Aczkolwiek w ich przypadku, pompy te nie muszą posiadać jakichkolwiek certyfikatów. W tych przypadkach, istotna jest odpowiednia wydajność i gwarancja niezawodności podczas prac związanych z odwadnianiem.

Podsumowanie.

Trzeba więc podkreślić, iż przewoźne pompy powodziowe, znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Nie tylko w jednostkach Straży Pożarnej ale także w jednostkach administracji samorządowej, w sektorze komunalnym, czy też branży budowlanej. W każdym jednak razie, urządzenia tego typu, są wyjątkowo nowoczesnymi agregatami, zapewniającymi doskonałe warunki do pracy przy odwadnianiu z dużymi wydajnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *