Niedrożność nosa – czego może być objawem

by:

Zdrowie

Uczycie niedrożnego, zatkanego nosa albo przeciwnie – suchość w jamie nosowej są to dosyć często dokuczające nam dolegliwości. Dotykają nas one szczególnie w okresie wczesnowiosennym, późnojesiennym albo zimowym. Co może być ich przyczyną oraz jak sobie poradzić z tą niechcianą dolegliwością?

Przyczyny niedrożnego nosa

Jedną z najczęstszych przyczyn jest oczywiście suche powietrze. Tutaj odpowiedzialne są za to w dużej mierze niewywietrzone, przegrzane pomieszczenia. Inną przyczyną – szczególnie wiosną – są reakcje alergiczne – na kurz, na pyłki, na nowe produkty spożywcze.

Należy jednak pamiętać, że niedrożność nosa jest dość często objawem chorób. Przodują tutaj bez wątpienia infekcje górnych dróg oddechowych. Najczęstszą z nich jest klasyczne przeziębienie, czyli infekcja wirusowa o dość łagodnym przebiegu. Jej objawy to: ból głowy, gardła, stan podgorączkowy, kaszel, katar. Tu wystarczy najczęściej proste leczenie objawowe, odpoczynek i po kilku dniach jesteśmy zdrowi.

Poważniejszym problemem jest jednak grypa. Jeżeli zatem naszemu katarowi towarzyszą takie objawy jak: bóle mięśni, suchy kaszel, wysoka temperatura, uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia to należy zgłosić się do lekarza. Oczywiście niedrożność nosa występuje również w przebiegu zapalenia gardła czy zatok, które także są powszechne w tym okresie. Dowiedź się więcej o infekcjach górnych dróg oddechowych z strony http://www.rinozine.pl/zastosowanie/infekcje-nosa/

 

Higiena nosa

Jakakolwiek by nie była przyczyna naszego kataru, to generalnie chcielibyśmy się jak najszybciej go pozbyć. Katar jest nieprzyjemny nawet wtedy, kiedy już leżymy w łóżku, odpoczywamy. Dlatego warto poznać proste sposoby, umożliwiające redukcję tego przykrego objawu.

Warto zacząć od najprostszych rzeczy. Należy do nich bez wątpienia nawilżenie powietrza i wywietrzenie mieszkania. Otwórzmy zatem choć raz na dzień na pół godzinki okna. Aby nawilżyć pomieszczenia można albo narzucić na chwilę mokry ręcznik na kaloryfer albo też zainwestować w profesjonalny nawilżacz powietrza.

Co więcej możemy zrobić? Przy tej przykrej dolegliwości dużą ulgę przyniosą nam inhalacje wodą z dodatkiem soli albo olejków eterycznych, szczególnie sosnowego. Dobrze jest także dbać o odpowiednie nawilżenie skóry wokół nosa, smarując ją np. kremem nawilżającym.

Spray do nosa Rinozine

Dzisiaj także na półkach aptek spotkamy środki, które pomogą nam w walce z tą przykrą dolegliwością. Do takich łagodnych i jednocześnie skutecznych środków należy z pewnością Rinozine Preparat ten zawiera sól morską, dzięki czemu nawilża i udrażnia jamę nosa. Ponadto zmniejsza obrzęk, redukuje przekrwienie oraz poprawia tym samym jakość naszego oddechu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *