W przyszłym roku ma w śląskich miastach zagościć Śląska Karta Usług Publicznych. Karta będzie zawierała między innymi podpis elektroniczny posiadacza i jednocześnie będzie mogła być używana jako środek płatniczy i bilet komunikacji miejskiej.
Za pomocą tej karty będzie również możliwe korzystanie z usług w miejscach publicznych i płacenie za miejsca parkingowe. Karta będzie uniwersalnym rozwiązaniem, które będzie można wykorzystać jeszcze w wielu innych miejscach. Wszystko będzie zależało od naszej wyobraźni.
Jednym z rozwiązań jakie mogą być wprowadzone przy użyciu tej karty, to identyfikacja osób służąca do rejestracji czasu pracy i kontroli dostępu. Śląska Karta Usług Publicznych jest typową kartą RFID, wykorzystywaną do identyfikacji osób za pomocą czytników kart zbliżeniowych. Wystarczy taką kartę zarejestrować w systemie identyfikacji osób i możemy już jej używać jak zwykłej karty zbliżeniowej. Standardowe systemy identyfikacji osób wykorzystują najczęściej karty RFID w technologii UNIQUE i MIFARE. To dwa obecnie najpopularniejsze standardy transmisji danych. Z kolei Śląska Karta Usług Publicznych będzie oparta o technologię MIFARE. Dzięki temu umożliwi to wykorzystanie jej w wielu istniejących już systemach – wcześniej wspomnianych parkingach, bibliotekach, komunikacji, a nawet basenach oraz instytucjach Państwowych.
Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie ilości kart w naszym portfelu, ponieważ nie będzie trzeba nosić ze sobą wielu kart – do bankomatu, płatniczych, lojalnościowych, karnetów, itp. Każdy z nas pewnie zna wypchane po brzegi portfele, które ledwo co dają się zamknąć i to na pewno nie z powodu ilości gotówki w nich. Obecnie wchodząc do jednego z popularnych hiper i supermarketów, chcąc skorzystać z ich programu lojalnościowego, musimy przekopać się przez tony kart lojalnościowych w naszych portfelach – a to sklepu drogeryjnego, kosmetycznego, kina, sklepu z ubraniami, basenu, stacji benzynowych, itd. Zastosowanie zatem ŚKUP w systemach identyfikacji osób (czy to w sklepie, kontroli dostępu czy na basenie), znacznie ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, ale też zmniejszy (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) objętość i wagę portfela.
Jednak wprowadzenie Śląskiej Karty Usług Płatniczych zależy przede wszystkim od tego, jak zostanie to rozwiązanie przyjęte przez społeczność śląską w tym usługodawców i pracodawców. Na stronach KZK GOP jest informacja, że karty ŚKUP służące między innymi do identyfikacji osób, są dostępne w sprzedaży od marca 2013 roku.