Eksploatacja promienników UV dla przemysłu.

by:

Biznes

Urządzenia naświetlające promieniami UV, stosowane w przemyśle przede wszystkim do utwardzania klejów, ale także do utwardzania farb i lakierów, powinny być prawidłowo eksploatowane. Chodzi tutaj głównie o to, iż w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości działania, utwardzanie farb, lakierów i klejów, będzie przebiegać nierównomiernie. To będzie powodować niepotrzebne naprężenia, a co za tym idzie, wstępne osłabienie spoiny lub tez powłoki. Warto więc posiadane urządzenia UV regularnie oddawać na serwis urządzeń i lamp UV. Dzięki temu, wszystkie nieprawidłowości działania, będą na bieżąco wychwytywane, a następnie możliwe będzie ich natychmiastowe usuwanie.

Gdzie stosowane są urządzenia i lampy UV?

Przede wszystkim jednak, warto tutaj powiedzieć sobie nieco więcej na temat samego zastosowania lamp i urządzeń UV do utwardzania. Tego typu urządzenia wykorzystywane będą głównie w zakładach produkcyjnych w branżach takich jak:

  • Motoryzacja
  • Elektronika
  • Elektrotechnika
  • Optyka
  • Produkcja sprzętu medycznego

Można będzie także spotkać nieduże urządzenia ręczne, do zastosowania domowego, w przydomowych warsztatach. Oczywiście każdy promiennik UV dla przemysłu czy też mniejszy, domowy, powinien regularnie trafiać na wspomniany już serwis urządzeń i lamp UV. Jest to kwestia kluczowa związana z prawidłowym działaniem tego typu urządzeń.

W toku codziennej eksploatacji, lampa UV, czyli potocznie mówiąc żarnik, będzie się stale zużywać. W wyniku tego promieniowanie UV, nie będzie tak samo intensywne na całej jego powierzchni. To będzie prowadzić do nierównomiernego utwardzania spoin. Jeśli z jednej strony spoina będzie utwardzana szybciej, będzie ona ciągnąć drugą stronę, która jeszcze nie będzie utwardzona. Naprężenia powstające w wyniku tych działań, będą wstępnie osłabiać spoinę, co będzie się przekładać na jej słabsze parametry techniczne.

Prawidłowa obsługa i utwardzanie promieniowaniem UV.

Oczywiście można w pewnym zakresie zminimalizować ryzyko związane z uszkodzeniem lamp i żarników. Aczkolwiek musimy też pamiętać, iż żarniki mają swoją określoną żywotność. To znaczy, iż po określonej liczbie godzin pracy, zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo nieprawidłowego naświetlania promieniowaniem UV na całej powierzchni. Warto więc posiadać na warsztacie, odpowiedni tester do lamp UV, który będzie wskazywać nam poziom promieniowania oraz jego jakość. Jest to proste, urządzenie, które pozwoli nam wyeliminować sporo błędów produkcyjnych i przekładających się na nie strat. Dlatego też, warto się w nie zaopatrzyć, tym bardziej, iż nie jest to nic nadzwyczaj kosztownego. Jeśli do tego dołożymy regularny serwis urządzeń i lamp UV, to z całą pewnością unikniemy wielu poważnych problemów produkcyjnych.

Reasumując, trzeba tutaj powiedzieć, iż eksploatacja tego typu urządzeń, będzie od nas wymagać przede wszystkim skrupulatnego ich sprawdzania oraz regularnego serwisowania. Tak abyśmy mogli mieć pewność, iż urządzenia ta, zawsze działają w stu procentach prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *