Opole, to wyjątkowe miasto w województwie opolskim, w którym wyróżnia się nie tylko za sprawą pełnienia funkcji reprezentacyjnej i administracyjnej województwa, ale także pod względem rozwoju gospodarczego i stopy bezrobocia. Większości Polaków, Opole kojarzy się jedynie z miastem o charakterze rozrywkowym, gdzie, co roku odbywają się festiwale muzyczne i kabaretowe. Oczywiście, to wszystko prawda, ale Opole, to także ważne miasto na mapie Polski pod względem gospodarczym, a także logistycznym. Przez miasto przebiega autostrada A4, która jest jedną z ważniejszych dróg handlowym w tej części kraju.
Praca w Opolu
Miasto jest typowym średniakiem, jeśli chodzi o warunku na rynku pracy, a jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, średnia stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach wyniosła 8%. Według specjalistów z portalu infoprca.pl, którzy monitorują rynek pracy w poszczególnych miastach Polski, sytuacja nie jest najgorsza, ale tendencja stopy bezrobocia jest zwyżkowa, a więc bez odpowiednich działań zapobiegających, stopa bezrobocia w Opolu może przekroczyć 10% już pod koniec bieżącego roku. Znacznie gorsza sytuacja na rynku pracy jest w całym województwie opolskim, gdzie średnia stopa bezrobocia przekracza 15%.
Gdzie szukać pracy w Opolu?
Bezrobocie w Opolu podlega widocznym wahaniom, na które wpływ ma sezonowość zatrudnienia związana ze zmieniającym się klimatem. Wiele osób pracuje dorywczo przy prostych pracach remontowych czy też wykończeniowych, głównie w branży budowlanej, a także ogrodnictwie i firmach zajmujących się oczyszczaniem i pielęgnacją miasta. Częstotliwość zatrudnienia w pracach sezonowych zwiększa się w miesiącach od marca do września, aby w miesiącach jesiennych i zimowych drastycznie się obniżyć. Dobrym przykładem są wspomniane wcześniej festiwale rozrywkowe, który przyciągają do miasta rzesze sympatyków, a także turystów. Wówczas do obsługi przyjezdnych gości, zatrudniane są dodatkowe osoby, które w trudnym okresie spowolnienia gospodarki, mogą liczyć na dodatkowe źródło dochodu. Oczywiście Opole nie oferuje tylko możliwości zatrudnienia przy pracach sezonowych. Do najbardziej prężnie działających branż w mieście należy sektor spożywczy, a dokładnie firmy produkujące żywność. Do najbardziej rozpoznawalnych i zarazem największych należy marka Nutricia, a więc producent żywności dla dzieci. Równie dobrze radzi sobie firma Zott GmbH, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm dostarczających przetwory mleczne takie jak jogurty naturalne i serki. Obok tych dwóch gigantów na skalę europejską, w Opolu mieście się kilkadziesiąt innych firm o profilu spożywczym i właśnie w tym sektorze najłatwiej w Opolu o pracę.
Praca w Opolu w przyszłości
Aktualna sytuacja na rynku pracy Opolu wydaje się być trudna dla młodych osób, a w szczególności dla absolwentów uczelni wyższych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Opole pomimo kilku dużych firm na rynku pracy, nie oferuje wysokich możliwości zatrudnienia, przez co niekorzystnie wpływa na sytuację materialną mieszkańców miasta. Wiele osób decyduje się wyjechać z miasta w poszukiwaniu pracy. Na tę sytuację zareagował w ostatnich miesiącach Wojewódzki Urząd Pracy, który aktualnie skupia się działaniach z zakresu poradnictwa zawodowego, szkolenia indywidualnego i zawodowego oraz zajmuje się kierowaniem zarejestrowanych w Urzędzie Pracy osób bezrobotnych m.in. na staże, roboty interwencyjne, czy też szkolenia z zakresu przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Miejmy nadzieje, że uruchomione działania okażą się wystarczające, a sytuacja na rynku pracy ulegnie znaczącej poprawie.