Zastosowanie geokompozytów przy pracach budowlanych

by:

Biznes

Zbrojenie gruntów oraz stabilizacja podłoża w budownictwie wymaga zastosowania odpowiednich materiałów geosyntetycznych. W tym zakresie bardzo często stosowane są geokompozyty, czyli połączenie dwóch geosyntetyków o różnym przeznaczeniu. Zdecydowanie najczęściej stosowane na dzień dzisiejszy są geokompozyty ROCK PEC, oraz PGM-G. Możemy więc powiedzieć, iż zastosowanie geokompozytów przy pracach budowlanych, w pewnym sensie ogranicza się do tych dwóch materiałów. Oczywiście będą także wykorzystywane inne geokompozyty, niemniej jednak zdarza się to raczej rzadko.

Zastosowanie geokompozytów ROCK PEC przy pracach budowlanych.

Pierwszym ze wspomnianych przez nas geokompozytów, wykorzystywanych przy pracach budowlanych, jest materiał o nazwie ROCK PEC. Składa się on z igłowanej, polipropylenowej geowłókniny z włókien ciągłych, dodatkowo wzmacnianej poprzez włókna poliestrowe o wyjątkowo wysokiej wytrzymałości. Geokompozyty ten dostępny jest w wielu różnych wariantach o różnych zakresach wytrzymałości na rozciąganie. Dodatkowo, na życzenie można zamówić specjalne typy tego geokopozytu a zostaną one wyprodukowane zgodnie z życzeniem i potrzebą klienta.

Jest to materiał charakteryzujący się dużą wytrzymałością oraz zdolnością do odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Najczęściej wykorzystywany do zbrojenia gruntów spoistych, gdzie jego właściwości drenażowe, będą wspomagać wzrost wytrzymałości na ścinanie. Poprzez połączenie geowłókniny z włóknami poliestrowymi, zagwarantowana jest wysoka odporność na uszkodzenia. Zapewnia także funkcję separacyjną, co pozwala na skuteczne stosowanie go pomiędzy gruntami grubo i drobnoziarnistymi.

Geokompozyty PGM-G

Jest to drugi najpopularniejszy, najczęściej stosowany rodzaj geokompozytów. Wykonany jest z mechanicznie wzmacnianej geowłókniny z włókien ciągłych w 100% z polipropyleny. Charakteryzuje się optymalną zdolnością wchłaniania warstwy bitumicznej. Ten rodzaj geokompozyty przeznaczony jest przede wszystkim do prac naprawczych na drogach i autostradach. Wszelkiego rodzaju spękania warstwy bitumicznej na stabilnym podłożu. Charakteryzuje się właściwościami uszczelniającymi i gwarantującymi dobre łączenie sąsiadujących warstw nawierzchni bitumicznej.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując zastosowanie geokompozytów przy pracach budowlanych będzie stosunkowo szerokie. Oczywiście tutaj poruszyliśmy jedynie temat dwóch, najistotniejszych, najważniejszych geokompozytów. Aczkolwiek na rynku znajdą się jeszcze inne, o nieco odmiennych właściwościach, a tym samym odmiennym zastosowaniu. Można więc śmiało stwierdzić, iż geokompozyty na rynku prac budowlanych to materiały bardzo popularne. Starczyło zresztą poruszyć temat dwóch najważniejszych, aby przekonać się iż w budownictwie drogowym, w wielu kwestiach są po prostu niezastąpione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *