Wyprawa górska a jej prawidłowe planowanie.

by:

Turystyka

Każda wyprawa górska, w pierwszej kolejności musi być prawidłowo zaplanowana. Aby to jednak zrobić, musimy pozyskać właściwe informacje na temat miejsca do którego się wybieramy. Obecnie jest to stosunkowo proste. W dobie Internetu możemy po prostu w ciągu godziny czy tez dwóch, wyszukać niezbędne informacje i uporządkować je tak, aby na ich podstawie zaplanować naszą wyprawę. Niemniej jednak, należy tutaj zachować wielką ostrożność, bowiem nie wszystkie informacje znalezione w Internecie będą rzetelne. Czasami po prostu są przestarzałe, nieaktualne, a czasami udostępnia je ktoś, kto nie ma bladego pojęcia o czym pisze. Tak więc, aby wyprawa górska była bezpieczna i gwarantowała odpowiedni poziom rozrywki, należy pozyskać rzetelne informacje o miejscu docelowym.

Jak wyprawa górska może być przygotowana?

Warto tutaj więc wyobrazić sobie przykładową sytuację organizowania dla siebie i grupy znajomych wyprawy w góry. W pierwszej kolejności powinniśmy przeprowadzić podstawowe działania, które pozwolą skutecznie poczynić niezbędne plany. Mogłoby to wyglądać następująco:

  • Określenie celu dla wyprawy górskiej.
  • Zebranie podstawowych informacji o lokalizacji w której wyprawa górska będzie mieć miejsce
  • Wyszukanie niezbędnych atrakcji turystycznych w okolicy
  • Zlokalizowanie hoteli, ośrodków i schronisk górskich
  • Wyszukanie najważniejszych szlaków górskich, którymi nasza wyprawa górska mogłaby przebiegać.

Mamy więc kilka, bardzo istotnych informacji, które należy zebrać, zanim wyprawa górska będzie mogła dojść do skutku. Dobrym źródłem wiedzy w tym zakresie mogą się okazać licznie pojawiające się w sieci blogi górskie. Są to z reguły serwisy internetowe prowadzone przez doświadczonych pasjonatów, toteż informacje z nich pozyskane mają bardzo wielką wartość. Bardzo często nawet będą to informacje, których nie uda nam się uzyskać z oficjalnych informatorów turystycznych.
Oczywiście nie świadczy to o tym, iż informatory turystyczne są zbędnym źródłem wiedzy. Z nich zawsze dowiemy się o przebiegających w okolicy szlakach i tego, co na ich trasie się znajduje.

Rzetelność informacji.

Aby więc wyprawa górska mogła odbyć się bez przeszkód, musimy zadbać o to, aby pozyskiwane przez na informacje były jak najbardziej rzetelne i prawdziwe. W tym celu powinniśmy raczej unikać serwisów, gdzie pojawiają się negatywne komentarze, lub też nie ma ich o w ogóle. Wyłączona opcja komentowania wpisów, świadczy o tym, iż autor nie ma zamiar wdawać się w dyskusje. Doświadczony turysta będzie z radością dyskutować. Nawet jeśli ktoś wytknie mu błąd to taki się ucieszy i go poprawi. Warto więc na ten aspekt serwisów internetowych zwrócić szczególną uwagę.

Podsumowanie

Jednym słowem, dobrze zorganizowana wyprawa górska będzie opierać się na sprawdzonych i rzetelnych informacjach, pozyskanych z bezpiecznego źródła. Takiego, któremu można bezgranicznie zaufać. W przeciwnym razie, sprowadzamy na siebie niepotrzebne zagrożenie. Może się bowiem okazać, iż bazując na nierzetelnych informacjach po prostu zabłądzimy w górach, albo wejdziemy na zbyt niebezpieczny i nieoznaczony szlak. Lepiej po prostu nie ryzykować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *