Trekking dookoła Mont Blanc.

by:

Turystyka

Mont Blanc, to jeden z szczytów w Alpach. W zasadzie to jest to jednocześnie najwyższy, bowiem mierzący sobie aż 4808 m n.p.m. szczyt Alp. Dla wielu jest to jednocześnie najwyższy szczyt Europy, choć jest to pojęcie błędne. Wyższy jest bowiem szczyt Elbrus leżący w Kaukazie tuż przy granicy rosyjsko gruzińskiej o wysokości 5642 m n.p.m. Musimy bowiem pamiętać, iż aż do pasma Ural liczona jest granica kontynentu europejskiego. Tak czy siak, Mont Blanc jest najwyższy w naszej części Europy, toteż warto mieć to na względzie. Można na przykład zaplanować sobie wakacyjny trekking dookoła Mont Blanc. Czy tez zdecydować się na zorganizowany wyjazd na alpejski trekking TMB. Obydwie opcje są dobrym rozwiązaniem. Szczególnie dla kogoś, kto nade wszystko uwielbia trekking w Alpach.

Jak prawidłowo zaplanować trekking dookoła Mont Blanc?

Planowanie wyprawy trekkingowej dookoła Mont Blanc, jest zadaniem stosunkowo wymagającym. Przede wszystkim, musimy tutaj przyjrzeć się poszczególnym trasom, i wybrać dla siebie te, które będziemy w stanie pokonać. Warto wszystko rozplanować w taki sposób, aby mieć kilka godzin zapasu przed zmrokiem. Lepiej sobie iść na spokojnie, zatrzymać się na odpoczynek, czy też podziwianie widoków, niż gnać na zabój w obawie przed zmrokiem w górach. Generalnie najlepiej planować trasy maksymalnie ośmiogodzinne. To nam daje całkiem spory zapas czasowy, który pozwala na bezpieczne dotarcie do schroniska czy też hotelu. Musimy oczywiście poczynić także rezerwacje w schroniskach i hotelach, w których będziemy się zatrzymywać na noclegi. Czasami będzie to wręcz wybitnie trudne, szczególnie w wysokogórskich schroniskach. Dlatego też, przydatnym rozwiązaniem może się okazać karimata oraz śpiwór. W sporadycznych przypadkach, niezbędny może się okazać także namiot. Czasami bowiem nawet w schroniskach brakuje już miejsc. Aczkolwiek jeśli wybieramy się na alpejski trekking TMB porą jesienną, to z całą pewnością aż tak wielkich tłumów nie będzie.

Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży.

Drugim rozwiązaniem jest wyjazd na trekking dookoła Mont Blanc, zorganizowany przez biuro podróży. W takich warunkach z całą pewnością będzie nam o wiele łatwiej. To biuro podróży zajmuje się organizowaniem przejazdów, rezerwacjami hoteli i miejsc w schroniskach. To biuro i doświadczony przewodnik będzie także zajmować się zaplanowaniem trasy tak, aby przejście leżało w granicach możliwości wszystkich uczestników. Z reguły też, wyjazdy wyglądają tak, iż każda trasa ma swoje dwa a czasem nawet trzy warianty. Każdy jest o innym poziomie trudności oraz długości marszu. Najtrudniejsze warianty wymagać będą od nas około 8-9 godzin marszu. Najłatwiejsze z kolei będzie można na spokojnie pokonać w około 3 godziny.

Takie rozdzielenie trasy na warianty jest bardzo dobre z punktu widzenia zorganizowanej grupy. Trudno będzie bowiem zagwarantować sobie zebranie całej grupy kilkunastu osób o takim samym poziomie umiejętności i doświadczenia. Co równie ważne, jeśli ktoś po prostu się gorzej danego dnia czuje to może skorzystać z krótszego wariantu.

Podsumowanie

Jednym słowem trekking dookoła Mont Blanc to bardzo dobre rozwiązanie na jesienny urlop. Wystarczy tylko samodzielnie zorganizować wyjazd, bądź też ponosząc wyższe koszty skorzystać z oferty biura podróży. Na pewno taki trekking alpejski pozostanie na długo w naszej pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *