Styropian to polistyren spieniony, który składa się z kuleczek wypełnionych powietrzem. Styropian składa się z 98% powietrza. Dlaczego jednak styropian ma tak dobrą izolacyjność? To dlatego, że powietrze, które znajduje się w każdej komórce, nie może się przemieszczać, co powoduje, że ten materiał ma bardzo dobrą izolację termiczną.
Dodatkowo, styropian, który używany jest w budownictwie, jest samo gasnący. To znaczy, że pali się pod bezpośrednim działaniem ognia, ale gdy tylko ogień zostanie usunięty, natychmiastowo gaśnie.
Również do dodatkowych zalet przemawiających za styropianem możemy zaliczyć: waga, która powoduje, że całość dachu niewiele będzie ważyć, oraz łatwość obróbki. Styropian jest bardzo łatwy do przecięcia. Do tego wystarczy zwykły nożyk, a chropowatą powierzchnię wystarczy lekko przetrzeć papierem ściernym.
Najważniejsza jest jego obojętność na nasze zdrowie. Jest on materiałem, który nie powoduje alergii oraz nie drażni dróg oddechowych.
Termoizolacja dachu wykonana z płyt styropianowych nie wymaga już zastosowania paroizolacji. Oczywiście tylko wtedy, gdy zachowana zostanie szczelina pomiędzy termoizolacją a deskowaniem. Taka szczelina powinna mieć przynajmniej 2 centymetry. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny nie jesteśmy w stanie wykonać takiej szczeliny, wówczas należy wykonać paroizolację.
I nas sam koniec należy wspomnieć jeszcze o jednym, tylko prawidłowa izolacja stropu pozwoli nam oszczędzać na ogrzewaniu w przyszłości. Ocieplanie stropu styropianem, to w naszym kraju jeszcze niezbyt popularna metoda. Najczęściej stosowanym materiałem jest obecnie wełna mineralna. Ale styropianem dach ocieplić nie gorzej niż wspomnianą wełną. Ale aby dach był ciepły, należy do tego celu wykorzystać styropian o odpowiedniej gęstości pozornej (odmiana FS 20).