Wśród wszystkich krzewów ozdobnych, zdecydowanie najciekawszym jest Różanecznik, czyli roślina z rodziny wrzosowatych, o sporych wymaganiach w zakresie przygotowania gleby i stanowiska, oraz braku wymagań pielęgnacyjnych. Wychodzi tutaj na to, iż po prawidłowym przygotowaniu gleby, wyborze stanowiska i odmiany Różaneczników, nie będziemy musieli poświęcać im zbyt wiele uwagi, poza standardowym nawadnianiem, które i tak przecież będziemy realizować w stosunku do innych roślin. Przyjrzyjmy się wobec tego kwestii tego, jak wybrać odpowiednie odmiany, przygotować glebę oraz wybrać stanowisko do uprawy naszych Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach.
Przygotowanie do uprawy.
W celu prawidłowego przygotowania do uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, w pierwszej kolejności, trzeba będzie wybrać odpowiednich ich odmiany. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię tego, iż niektóre z nich nie będą nadawały się do uprawy ogrodowej, przez wzgląd na zbyt małą odporność na mróz. Musimy tutaj wybrać się do hurtowni czy też sklepu ogrodniczego i przejrzeć dostępne do zakupu odmiany, oraz pozyskać informacje na temat ich tego, jakie mrozy są w stanie przetrwać. Niektóre z nich, całkiem spokojnie poradzą sobie z charakterystycznymi dla naszej strefy klimatycznej, mrozami sięgającymi minut dwudziestu stopni Celsjusza, natomiast inne nie będą w stanie tego przetrwać, skutkiem czego będą nadawać się jedynie do uprawy doniczkowej, aby możliwe było ich przezimowanie w pomieszczeniach gospodarczych.
Ważną kwestią będzie tutaj także prawidłowe przygotowanie gleby do uprawy oraz wybór stanowiska. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby stanowisko na którym nasadzony zostanie nasz Różanecznik było odpowiednio zacienione. Najlepiej jeśli będzie więc zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew ozdobnych, aczkolwiek musimy zwrócić uwagę na to, aby nie miały tak samo jak Rhododendrony płytkiego systemu korzeniowego, gdyż w takich przypadkach, nasze krzewy nie przetrwają walki o wodę i substancje odżywcze.
Gleba do uprawy Różaneczników.
Ostatnią kwestią będzie przygotowanie gleby, która powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH w zakresie 5-6,5, a że by osiągnąć takowy poziom, trzeba będzie przygotować odpowiednią mieszankę. W tym celu mieszamy w równych proporcjach glebę ogrodniczą, korę sosnową, oraz nie odkwaszany torf. Warto jeszcze ostatecznie sprawdzić odczyn pH przygotowanej mieszanki, aby ewentualnie skorygować kwaśność gleby do prawidłowego poziomu. Potem już pozostaje nam przygotowanie odpowiedniego dołka w ziemi i wysadzenie naszych Różaneczników, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, i rzecz jasna przy prawidłowym nawodnieniu początkowym, aby rośliny miały na start odpowiednie ilości wody i składników odżywczych w glebie. Potem pozostanie nam już tylko regularne nawadnianie i napawanie się przepięknym widokiem kwitnących Różaneczników w naszych ogrodach.