Różaneczniki i ich uprawa w ogrodach.

by:

Dom

Różaneczniki to jedne z bardziej estetycznych krzewów ogrodowych, jakie możemy bez większych trudności uprawiać. Są to rośliny o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, toteż nie trzeba poświęcać im nazbyt dużo uwagi. Bardzo istotne w ich uprawie jest jednak to aby prawidłowo dobrać odmiany, przygotować stanowisko i zapewnić odpowiednią glebę. Potem już możemy w zasadzie bez większego wysiłku cieszyć się efektami ich uprawy. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach. Z całą pewnością dobry Różanecznik z profesjonalnych hodowli, będzie sprawdzać się w naszym ogrodzie wręcz wyśmienicie.

Dobór odmian Różanecznika do uprawy ogrodowej.

Najważniejszą kwestią, która będzie przekładać się na sukces bądź też porażkę naszej uprawy Różaneczników, jest prawidłowy dobór odmian. Musimy tutaj zdać sobie sprawę, iż do naszej dyspozycji pozostaje mnóstwo odmian. Każda z nich charakteryzuje się zupełnie inną kolorystyką, ale też innym poziomem odporności na mróz. My zaś musimy wybrać takie, które bez większych trudności sprawdzać się będą w naszej strefie klimatycznej. Tutaj zaś, bardzo często w sezonie zimowym temperatury są bardzo niskie. Dochodzą nawet do dwudziestu stopni poniżej zera. To zaś znacznie zawęża krąg poszukiwań odmian do uprawy ogrodowej. Warto tutaj także pamiętać, iż tylko różanecznik z profesjonalnych hodowli będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dostaniemy bowiem gwarancję, iż jest to odmiana odporna na dany zakres niskich temperatur. Kupując Różaneczniki na bazarach czy też u domorosłych ogrodników, ryzykujemy, iż nasze rośliny nie przetrwają już pierwszej zimy.

Przygotowanie do uprawy Różanecznika.

Kiedy już wybierzemy odpowiednie odmiany, będziemy mogli przystąpić do przygotowania uprawy. Trzeba będzie przygotować odpowiednią mieszanką gleby, oraz wybrać dogodne stanowisko do nasadzenia.

  • Gleba do uprawy Różaneczników – powinna charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH. Aby to osiągnąć możemy zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, glebę ogrodniczą, oraz korę sosnową. Możemy też kupić gotowe mieszanki w sklepie ogrodniczym. Przy większej ilości nasadzeń będzie to jednak mało opłacalne.
  • Stanowisko uprawy Różaneczników – powinno być osłonięte, zacienione i w miarę możliwości dość wilgotne. Dobrze jest przygotować stanowisko w sąsiedztwie innych, większych roślin. Będą one bowiem gwarantować odpowiedni poziom cienia i osłonięcia.

Reasumując, trzeba tutaj przyjąć założenie, iż uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach do najtrudniejszych nie należy. Niemniej jednak powinniśmy starannie podejść do wszystkich opisanych wyżej czynności. Jeśli wykonamy je starannie i prawidłowo, z całą pewnością nie będziemy mieć trudności w późniejszej uprawie. Tym bardziej jeśli do naszego ogrodu trafi rzeczywiście różanecznik z profesjonalnych hodowli. Dobrze odrośnięty i taki, co do którego będziemy mieć pewność, iż wytrwa nawet największe mrozy naszego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *