Rodzaje cegieł

by:

Dom

Nie od dziś wiadomo, że ceglane budynki są trwałe i długowieczne. Od wieków wykorzystuje się je jako najważniejszy budulec, a współcześnie dzięki nowym technologiom mamy szeroki wybór tego, jakie chcemy cegły i jak je zastosować.


Cegła to wypalany w wysokich temperaturach prostopadłościan z gliny o charakterystycznym ciemnoczerwonym kolorze, który jest powszechnie i często używany do budowania domów na całym świecie. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tego budulca. Jednym z nich jest cegła pełna, charakteryzująca się bardzo dużą wytrzymałością, zazwyczaj, nie ma żadnych zagłębień. Jest używana do budowania kominów i fundamentów. Dzięki swoim właściwościom używa się jej do budowania powierzchni, które są wystawione na wiele różnych czynników zewnętrznych, które mogą zagrażać budowli, przez jest także stosowana do stawiania podpór i filarów.

Kolejnym rodzajem jest cegła drążona, jak sama nazwa wskazuje, posiadająca wydrążone wewnątrz dziury różnej wielkości i w różnych ilościach. Pojawia się w wielu wariantach i wzorach w zależności od potrzeb kupującego. Jest używana do budowania ścian i mniej narażonych na czynniki zewnętrzne konstrukcji. Wyjątkowym rodzajem jest cegła zewnętrzna, kupowana wyłącznie po to, by ozdobić ścianę, tak aby wyglądała na klasyczną, bardziej surową i elegancką, niż te pomalowane. Cegła zewnętrzna jest płaska z jednej strony i przyklejana bezpośrednio do, gotowej już, ściany. Nie ma innych, niż estetyczne, walorów. Ściana pokryta taką cegłą wygląd na zbudowaną z cegły pełnej lub drążonej, mimo to, że może być zrobiona nawet z betonowych pustaków.

Cegły są nieodłącznie kojarzone z domami, ich trwałością i wytrzymałością, co wręcz idealnie opisuje ten wyjątkowy budulec. Od piątego tysiąclecia p.n.e. do współczesności towarzyszy ludzkości w przetrwaniu i życiu.

Więcej na: www.lode.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *