Przedszkole – czas intensywnego rozwoju

by:

Edukacja

Czas który dziecko spędza w przedszkolu, to czas intensywnego rozwoju psychicznego ale i fizycznego. Naturalnie dochodzi do tego żywienie, jakie jest również bardzo ważne. Pokarmy dla takiego malucha powinny być rzetelnie zaplanowane. Jeśli chodzi o produkty, które posiadają dużą wartość odżywczą dla dziecka, to artykuły wysokiej jakości, oraz te które są jak najmniej przetworzone.

Co powinny jeść dzieci w przedszkolu? Żywność naszych pociech powinna zawierać jak najwięcej substancji odżywczych, w tym mikroelementy i witaminy, które są nadzwyczaj dobrze wchłaniane przez młody organizm. Dziecko powinny być karmione zgodnie z tzw. piramidą żywieniową (dania powinny zawierać produkty: zbożowe, warzywa, owoce, produkty białkowe, tłuszcze jak i cukry).

Pokrótce opiszmy każdy z produktów. Na początek opiszmy produkty zbożowe. Są one dla nas jak i dla dzieci źródłem węglowodanów (dodają nam energii). Zboża zawierają w sobie mnóstwo składników mineralnych, między innymi: żelazo, potas, cynk, fosfor, miedź, magnez. Trzeba powiedzieć, że zboża nieoczyszczone dostarczają nam błonnik, jaki wspomaga trawienie, ale także bardzo dobrze działa na pracę jelit.

Owoce i warzywa, to artykuły, które w rozwoju młodego dziecka są bardzo ważne i wartościowe. To też powinny one gościć na talerzu nawet pięć razy dziennie. Owoce i warzywa to bardzo cenne źródła witamin, oraz substancji między innymi takich jak beta-karoten, kwas foliowy. Odnajdziemy również w nich mnóstwo składników mineralnych: magnez, wapń, potas, sód. Należy tutaj także zaznaczyć, iż to właśnie dzięki wodzie, jaka znajduje się w owocach oraz warzywach, to są one mało kaloryczne, dzięki czemu unikamy otyłości.

Kolejną kategorią są produkty białkowe, które pełnią głównie rolę budulcową. Produkty mleczne, to bardzo dobre źródło wapnia, które odpowiada za budowę kości, ale także zębów. A dzisiaj coraz większa liczba dzieci ma różnego rodzaju uczulenia np. na truskawki. Wtedy aby dziecko zażywało białko, wskazane jest dawać dziecku, migdały, suszone owoce. Również sporo białka zawierają ryby. Dlatego też w czasie dojrzewania powinno się rybę jeść nawet 3 w ciągu tygodnia. Ryby oprócz wielu składników zawierają również kwas tłuszczowy omega-3, który odpowiada za prawidłowy rozwój układu nerwowego, ale także wzmacnia układ odpornościowy.

Ostatnią kategorią są towary, które należą do grupy wysokokalorycznych. Dlatego też powinno się je stosować z umiarem. Głównie jako dodatek do żywienia.

Pamiętajmy, że stosowanie właściwiej diety, to bardzo ważna rzecz, jakiej musimy się trzymać i starać ją szanować. Bo w przypadku małych dzieci jest ona odpowiedzialna, za to aby nasze dziecko prawidłowo się odżywiało. Najgorsze jest, kiedy widać w znanej sieci fast food’owej malucha w wieku około 3 latek, które wcina frytki lub jeszcze gorzej – hamburgerem. Tego każdy rodzic chcący dbać o zdrowie swojego dziecka powinien wystrzegać się jak ognia.

To też np. kiedy zapisujemy dziecko do przedszkola Warszawa, zainteresujmy się wcześniej, co w tym przedszkolu się jada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *