Profesjonalna realizacja odwadniania terenów podmokłych, czy też tylko obniżanie poziomu wody gruntowej, wymaga zastosowania odpowiednich technologii. W tym przypadku, będą to odpowiednie instalacje igłofiltrowe, które pozwolą na skuteczne przeprowadzenie tego typu zadań, niemożliwych do zrealizowania w przypadku innych technologii. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zastosowania instalacji igłofiltrowych w tego typu przypadkach, bowiem podstawowa w tym zakresie wiedza, może się okazać wyjątkowo przydatna, pozwalająca na skuteczną realizację tego typu zadań.
Zasada działania instalacji igłofiltrowej.
W zasadzie cała instalacja charakteryzuje się stosunkowo niewielkim poziomem skomplikowania swojego działania. Składa się ona z trzech podstawowych elementów, a są to po kolei: agregat pompowy, kolektory ssawne oraz igłofiltry. Są one ze sobą połączone przy pomocy różnorodnych złączek i kolanek, a warunkiem prawidłowego działania będzie tutaj osiągnięcie maksymalnie wysokiego poziomu szczelności instalacji. Wynika to z faktu tego, iż agregat pompowy ma za zadanie wytworzyć w instalacji wysoki poziom podciśnienia, który pozwoli na skuteczne zasysanie wody gruntowej, a w przypadku braku szczelności niestety będzie to zadaniem całkowicie niemal niemożliwym. Bardzo ważnym aspektem w tym przypadku będzie to, aby zastosowane w instalacji igłofiltry, charakteryzowały się wystarczającą wydajnością do obsłużenia danej ilości igłofiltrów. Musimy tutaj także uwzględnić możliwości zestawów igłofiltrowych, które nie zawsze będą takie same. Oczywiście możliwe jest ich łącznie w baterie agregatów, niemniej jednak ograniczeniem będzie maksymalna przepustowość przesyłowa kolektora ssawnego, toteż w większości przypadków, stosuje się jeden agregat na określoną ilość igłofiltrów, a do następnych stosuje się kolejny agregat, co pozwala osiągnąć zakładaną wydajność obniżania poziomu wody gruntowej.
Wydajność agregatów pompowych do instalacji igłofiltrowych.
Zdecydowanie najważniejszą kwestią w zakresie poprawnego działania całej instalacji igłofiltrowej, będzie umiejętne dopasowanie agregatu pompowego względem jego wydajności, do zestawu igłofiltrów. Oczywiście zaopatrzenie się w takowy agregat stanowi zdecydowanie największy koszt w tym przypadku, toteż warto zwrócić uwagę także na używane agregaty pompowe do igłofiltrów, które pozwolą nam pozyskać odpowiednie urządzenia o wymaganej wydajności przy nieco niższych nakładach finansowych. Przy odpowiednio podejściu, z cała pewnością uda nam się dokonać zakupu także używanych agregatów, w dobrym stanie technicznym, które będą z powodzeniem pracować w instalacji gwarantując wysoki poziom wydajności pracy. Kwestią zdecydowanie najważniejszą w tym przypadku będzie jednakże to, aby prawidłowo dopasować do siebie wszystkie trzy elementy czyli odpowiedniej wydajności agregat pompowy, zdolny obsłużyć zadaną ilość igłofiltrów, poprzez określony kolektor ssawny o znanej wydajności przesyłu.