Każdemu z nas może się w życiu przytrafić sytuacja w której koniecznym okaże się stawienie się przed obliczem sądu, a co za tym idzie, trzeba będzie znaleźć odpowiednią osobę do reprezentowania naszych interesów przed obliczem Temidy. Wielu ludzi w takich sytuacjach decyduje się na samodzielne prowadzenie procesu sądowego, niemniej jednak w wielu przypadkach jest to zgubne, choć co prawda w niektórych procesach prawnych, chociażby z zakresu prawa pracy, można z dość sporym powodzeniem samodzielnie poprowadzić proces z dość dobrym skutkiem. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej całemu zagadnieniu, aby precyzyjnie określić w których przypadkach zatrudnienie adwokata będzie niezbędne, a w których możliwe będzie samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed obliczem sądu bez ponoszenia zbytnio wysokiego ryzyka przegrania procesu.
Procesy w prawie pracy
Jednym z przypadków kiedy bez większego trudu i wysiłku możemy samodzielnie stanąć przed obliczem sądu, zarówno w charakterze oskarżonego jak i strony oskarżającej, jest prawo pracy. Tutaj nie mamy zbyt wielu zawiłości i meandrów przepisów, przez co tez, praktycznie każdy z nas będzie w stanie skutecznie przedstawić przed sądem swoją sprawę i raczej w większości przypadków w ramach konfliktów z pracodawcą uchylającym się od wypłaty wynagrodzenia, czy też unikającym płacenia świadczeń na rzecz pracownika, sąd przyznaje rację z reguły pracownikowi, a co za tym idzie, pomoc prawnika staje się raczej całkowicie zbędna.
Prawo karne
W takich przypadkach z jakimi mamy do czynienia w przypadku prawa karnego, z reguły bez prawnika nie będziemy w stanie sobie poradzić, aczkolwiek warto pamiętać, iż w sytuacji kiedy będziemy występować w charakterze oskarżonego, czy też oskarżającego przysługuje nam prawo do zatrudnienia prawnika z urzędu, którego zadaniem będzie wesprzeć nas w trudach procesu. Rzecz jasna najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zatrudnienie prywatnego prawnika, niemniej jednak jest to z reguły zadaniem dość kosztownym, szczególnie w przypadku prawa spadkowego czy też w przypadku prawa rozwodowego. Tutaj honoraria prawników stanowią stosunkowo pokaźne kwoty, bardzo często ustalane w oparciu o wartość przedmiotu sporu. Generalnie rzecz więc ujmując im o większą stawkę toczy się proces, tym kosztowniejsze będzie jego prowadzenie oraz wyższe honorarium adwokata.
Z czego składa się honorarium?
Honorarium adwokata składa się z kilku istotnych elementów, z czego najważniejszym składnikiem będzie podstawowa stawka, wynosząca albo ustaloną wcześniej kwotę za godzinę pracy, czy też stawkę za tydzień, lub tak jak już to wspomnieliśmy stawkę procentową od przedmiotu wartości sporu. Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju koszty poniesione przez prawnika w przypadku prowadzenia procesu, czyli koszty dojazdów, koszty zdobywania poszczególnych informacji niezbędnych do procesu, i będą to raczej koszty bardzo ruchome. Niemniej jednak, w wielu sytuacjach niezależnie od wysokości całego kosztu najęcia prawnika może się to okazać rozwiązaniem o wiele tańszym niż samodzielne reprezentowanie swoich interesów przed sądem, kiedy to przegrany proces może sprawić iż koszty będą dziesięciokrotnie wyższe.
Informacje na temat pracy prawnika pozyskane od właściciela portalu adwokaciiradcy.pl