Precz z zapachem papierosów na tapicerce

by:

Motoryzacja

Każdemu palaczowi zdarzy się czasem w natłoku obowiązków zapalić papierosa w samochodzie. Często także pasażerowie z którymi jeździmy, mają ochotę puścić przysłowiowego dymka w naszym aucie. Zapach papierosów jest tak intensywny, że bardzo szybko osadza się na tapicerce i pozostaje na długo. Mało skutecznym sposobem wywabiania zapachu papierosów z samochodu jest jego wietrzenie oraz zapachowe zawieszki, gdyż w połączeniu z dymem papierosowym, zapach jest niezbyt przyjemny.

Do tańszych sposobów likwidacji nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego można zaliczyć kawę, ocet oraz kadzidełka. Kawę  mieloną umieszczamy na tylnej półce samochodu na kilkanaście dni. Efekty są widoczne po takim zabiegu,  a kawę stosuje się także do wywabiania brzydkich zapachów z lodówek. Ocet jako kolejny sposób, ma może trochę mniej przyjemny zapach jak kawa, ale jest skuteczny. Na noc w samochodzie zostawiamy pojemnik w którym znajduje się pojemnik z wodą zmieszaną z octem, w tych samych proporcjach.

Z mechanicznych sposobów czyszczenia możemy zastosować, proszek do prania. Delikatnym materiałem nakładamy proszek odpowiedni do czyszczenia takich powierzchni i wcieramy w tapicerkę, pamiętając o tym, że proces też musi przebiegać bardzo delikatnie, gdyż zbyt mocne wcieranie lub nieodpowiedni środek piorący, spowodować może odbarwienie. Tak wtarty proszek powinno się pozostawić na całą noc w samochodzie, po czym powinniśmy używając odkurzacza, posprzątać w środku.

Najdroższym, ale najbardziej skutecznym sposobem jest ozonowanie. Koszt to często ponad 100 zł. Zabiegu takiego nie wykonuje się w domu, tylko w specjalistycznych firmie, przy pomocy odpowiednich preparatów.  Ozonowanie jest dlatego skuteczniejsze ponieważ, usuwa źródła zapachu, a nie tylko zewnętrzne zabrudzenia. Ocenia się, że wnika on na głębokość około 4 mm. Taką usługę bez kłopotu znajdziemy obecnie w Internecie wyszukując na przykład słowo „ozonowanie Kraków”.

Oczywiście najprostszym, najtańszym sposobem jest nie palić w samochodzie, lecz często kupujemy samochody w których wcześniejsi właściciele palili, a my musimy borykać się z problemem wywabienia dymu tytoniowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *