Piękne domy w Krakowie

by:

Dom

Kraków to miasto o wspaniałej historii. Była stolica państwa, niegdysiejsza siedziba królów i władców, dziś jedno z najważniejszych miast w Polsce pod względem turystyki krajowej i zagranicznej oraz rozwoju gospodarczego. Jeden ze szczególnych elementów miasta stanowi architektura mieszkalna wraz z zabudową Starego Miasta oraz innych dzielnic takich jak np. Wola Justowska. Domy znajdujące się w centralnej części miasta to najczęściej budowle stare i historyczne. Oczywiście poddane odpowiedniej renowacji, ale wciąż tradycyjne i monumentalne. Osoby mające szczęście mieszkać w kamienicach Starego Miasta cieszą się przestronnymi pomieszczeniami, wysokimi, często zdobionymi stropami oraz typowym dla zeszłego wieku przechodnim układem pokoi zapewniającym przestrzeń idealną do spotkań towarzyskich, przyjacielskich pogawędek przy kawie oraz nieoczekiwanych wizyt starych znajomych.

Natomiast praktycznie wszystkie domy Wola Justowska, jak te – http://www.salwator.com.pl/mieszkania/wola-justowska/karta-informacyjna, charakteryzują się zgoła odmiennymi sposobami ukształtowania architektonicznego. Dzielnica willowa prezentuje styl bardziej nowoczesny, choć elegancki. Wielkie, szykowne domy o białych elewacjach wyrastają na tle zielonych, przestronnych posesji. Rozłożyste dachy pokryte najczęściej czarną, lśniącą dachówką chronią budowle sporych rozmiarów, z wieloma niestandardowymi przybudówkami o nieregularnych kształtach.

Domy Kraków, czyli drugie co do wielkości miasto w Polsce, posiada oczywiście ogromnie różnorodne. Nie brak zarówno tych przedwojennych, o wartości historycznej lub artystycznej, jak i tych pięknych, bogato zdobionych i robiących wrażenie na przechodniach. Przez ostatnie lata, dzięki stosunkowo niskiej cenie budowy oraz oferujących usługi deweloperskie firmom, wzrosła także popularność domów z tzw. nowego budownictwa – samodzielnych, w formie bliźniaka lub szeregowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *