Oleje przemysłowe, hydrauliczne

by:

Dom

Oleje stosuje się by zmniejszyć tarcie pomiędzy dwoma stykającymi się elementami w urządzeniach mechanicznych. Smary w skutek odpowiedniej lepkości tworzą na danym elemencie śliską warstwę ochronną, która zmniejsza siłę tarcia i pozwala na bardziej energiczną pracę współpracujących ze sobą elementów.

Oprócz tego zastosowanie oleju dodatkowo chroni nasze maszyny przed korozją, zużyciem oraz oddziaływaniem otoczenia na części pracujące. Ze względu na ilość gatunków, które zostały opracowane oleje smarowe znajdują zastosowanie w transporcie, przemyśle i motoryzacji.

Oleje dla przemysłu to określenie uogólnione gdyż wyróżnia się różne gatunki oleju dostosowane do swojego indywidualnego zastosowania. Oleje przemysłowe dzielą się na poszczególne kategorie, gdzie skład każdego z nich jest tak opracowany by spełniał on swoje funkcje jak najlepiej. W każdej dziedzinie przemysłu są różne maszyny, z których każda z nich wymaga odpowiedniej konserwacji, dlatego skład oleju w zależności od branży gdzie będzie wykorzystywany jest różny. Stosując oleje trzeba wziąć pod uwagę by były one jak najwyższej jakości, ponieważ mają one duży wpływ na prawidłowe działanie maszyny i jej żywotność.

Oleje hydrauliczne używane są w napędach hydraulicznych i urządzeniach tłumiących. Wyróżnia się wiele rodzai olejów hydraulicznych, ponieważ ciecze te mogą być dostosowane do temperatur i ciśnienia w jakich mają być stosowane. Najczęściej do produkcji tego typu oleju wykorzystuje się oleje mineralne rzadziej oleje syntetyczne. Oleje te charakteryzuje żółtawy bądź czerwony odcień cieczy ich zaletą jest przede wszystkim to, że są medium nieściśliwym dzięki temu można je sprężyć do dużego ciśnienia. Ze względu na to, że olej ten w dużym stopniu osiada na elementach pracujących nie może być stosowany w maszynach, które wymagają dużej czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *