Nawiewniki, nawietrzaki – urządzenia do wentylacji pomieszczenia

by:

Dom

Na ogół w pomieszczeniu, w którym odkłada się nadmiar pary wodnej na powierzchni okiennic można dostrzec kropelki płynu. Może to oznaczać, że w danym pomieszczeniu nie ma właściwego układu wentylacyjnego. Nadmierna ilość pary wodnej w powietrzu źle wpływa na stan zdrowia mieszkańców oraz w przypadku jej długofalowego wypływu może być powodem powstania grzyba na powierzchni ściany lub wewnątrz ściany.

Nawiewniki pozwalają na sprawne odprowadzenie wilgoci i biorą udział w wentylacji całego budynku. Ich wykorzystanie umożliwia również ograniczenie strat ciepła i pozbycie się przeciągów.

W jednostkach wykorzystywanych w celach gospodarczych i domach bardzo podstawą jest uzyskanie adekwatnej wilgotności oraz napływu rześkiego powietrza. Taką rolę spełniają nawietrzaki, które instalowane są ponad oknami lub obok umożliwiają dobrą wentylację pomieszczenia. Na ogół są one zaopatrzone w system labiryntów wyciszających dźwięki z zewnątrz oraz osłonę, zapewniającą ochronę przed różnymi opadami atmosferycznymi. Nawietrzaki wykonywane są przeważnie z blachy chromoniklowej albo ocynkowanej.

W nowoczesnym budownictwie dużą rangę przykłada się do selekcji właściwych tworzyw. Stawiając dom lub inny budynek nie należy zapominać o właściwej wentylacji w nowo powstających pokojach. Urządzeniem podtrzymującym zrównoważoną wymianę powietrza są bez wątpienia nawiewniki okienne. Instalowane na sporej wysokości umożliwiają stały dopływ świeżego powietrza nie chłodząc przy tym pomieszczeń i nadmiernego hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *