Najważniejsze informacje o paracetamolu

by:

Zdrowie

Wśród leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, które są dostępne bez recepty, na jedno z pierwszych miejsc pod względem popularności wysuwa się paracetamol. To właśnie po niego sięgamy najczęściej, gdy dopada nas ból głowy, mięśni, czy pojawia się gorączka. Zobaczmy, co powinniśmy o nim wiedzieć.

Paracetamol – jak działa?

Działanie paracetamolu wynika z tego, że hamuje on syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Dzięki temu pomaga on obniżyć temperaturę ciała i zniwelować ból. Nie wykazuje on jednak działania przeciwzapalnego, gdyż nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych.

Kiedy i jak stosować paracetamol?

Paracetamol można stosować przy podwyższonej temperaturze ciała, bólach ostrych i przewlekłych o różnym nasileniu oraz w leczeniu dolegliwości bólowych choroby nowotworowej. Zanim jednak zaczniemy przyjmować lek, powinniśmy wiedzieć, jakie są jego dawki dopuszczalne.

W kontekście przedawkowania najczęściej podaje się dopuszczalne dawki dobowe. W przypadku dorosłych wynoszą one 4mg/kg masy ciała, w przypadku dzieci są mniejsze i zależą nie tylko od masy ciała, ale i wieku dziecka. Nie znaczy to jednak, że taką dawkę można przyjąć jednorazowo. Dopuszczalna dawka dobowa powinna być podzielona na kilka mniejszych dawek. W przeciwnym wypadku ryzykujemy przedawkowanie, które może być groźne w skutkach.

O czym należy wiedzieć przyjmując paracetamol?

Jak już wyżej wspomniano, paracetamol w dużych dawkach wykazuje działanie toksyczne. W wyniku jego rozpadu powstaje bowiem N-acetylo-p-benzochinoimina, która jest bardzo toksyczna dla wątroby. Substancją, która potrafi ją zneutralizować jest glutation, lecz ma on ograniczoną skuteczność i nie ochroni wątroby przy dużych stężeniach substancji toksycznych.

Należy również pamiętać, że paracetamol występuje nie tylko jako samodzielna substancja lecznicza, ale również w niektórych preparatach złożonych, szczególnie tych, które stosujemy w przypadku objawów grypy i przeziębienia. Stosując je równocześnie możemy w bardzo łatwy sposób przekroczyć dopuszczalne dawki, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek przed zażyciem jakichkolwiek leków.

Chcesz wiedzieć więcej o paracetamolu? Koniecznie przeczytaj artykuł http://febrisan.pl/porady/paracetamol-sprawdz-wiesz-o-nim/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *