Na co przyda się ubezpieczenie rolnicze?

by:

Praca

Ubezpieczenie OC dla gospodarstwa rolnego to praktycznie rzecz biorąc takie samo ubezpieczenie, jak OC samochodowe, czyli ubezpieczenie dzięki któremu w przypadku doprowadzenia do wypadku w którym ucierpiałyby osoby trzecie, sprawca, czyli ubezpieczony, nie będzie ponosił kosztów związanych z wypłatami odszkodowań, bowiem tymi kwestiami zajmie się ubezpieczalnia. Można więc powiedzieć, iż jest to rozwiązanie bardzo korzystne, szczególne w przypadku rolnika, który w razie wypadku, może doprowadzić do bardzo poważnych szkód, przez co z całą pewnością nie byłoby go stać na samodzielne wypłacenie wszystkich niezbędnych odszkodowań.

Czy to ubezpieczenie jest kosztowne?

Wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia przez rolnika, wcale nie jest takie kosztowne, jak by się to mogło pozornie wydawać, bowiem chodzi tutaj o to, iż w tym szczególnym przypadku koszty wynosić będą nieco ponad stu złotych raz w ciągu roku, a co za tym idzie można powiedzieć iż jest to raczej niezbyt kosztowne. Ponadto, trzeba tutaj także pamiętać o tym, iż w wielu przypadkach ubezpieczenie to jest obowiązkowe, bowiem w roku 2003 weszła w życie ustawa, która precyzyjnie określa warunki w jakich należy z takiego ubezpieczenia skorzystać.

Dla kogo OC rolnicze jest obowiązkowe?

Musimy tutaj sobie ustalić, iż OC gospodarstwa rolnego będzie w stu procentach obowiązkowe, zgodnie z ustawą, dla wszystkich tych rolników którzy prowadza gospodarstwo o powierzchni rolnej przekraczającej 1ha, a co za tym idzie w takich przypadkach ubezpieczenie trzeba będzie wykupić. W przypadku prowadzenia gospodarstwa o powierzchni mniejszej, nie będzie to konieczne, aczkolwiek może się okazać przydatne, toteż jeśli mamy na to ochotę, OC wykupić można, nikt nikomu nie będzie tego zabraniać.

Na co więc przydatne będzie tego rodzaju ubezpieczenie.

Okazuje się iż przydatność jest całkiem spora. Otóż ubezpieczenie gospodarstwa rolnego w tym zakresie, przewidzianym przez ustawę będzie przydatne w przypadku kiedy w trakcie prowadzenia prac związanych z uprawą rolną dojdzie do nieszczęśliwych wypadków w wyniku których ucierpią osoby trzecie, jakiekolwiek odszkodowania będą wypłacane z ubezpieczenia, zaś rolnik nie poniesie z tego tytułu żadnych poważnych strat finansowych. Ponadto ubezpieczeniu podlegają tutaj także wszyscy pracownicy zatrudniani w gospodarstwie rolnik, oraz najbliższa rodzina ubezpieczonego w przypadku kiedy stale wykonuje prace w gospodarstwie. Jednym słowem jest to opcja stosunkowo korzystna, wobec czego warto z niej skorzystać, bowiem w nagłych wypadkach, rolnik nie będzie osobiście ponosił konsekwencji finansowych związanych z wypadkiem, bowiem wszystkie te kwestie przejmie za niego ubezpieczalnia. Jest to więc rozwiązanie niezwykle korzystne, wobec czego warto z niego skorzystać, gdyż niesie za sobą tylko i wyłącznie same oszczędności dla rolnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *