Gdy na rynku pojawiła się technologia LED zaczęto bardzo szeroko podkreślać jej aspekt ekologiczny. Bo i owszem, diody LED są tak skonstruowane, że nie zawierają rtęci, ani też innych substancji, które byłyby w jakikolwiek sposób szkodliwe dla środowiska. Poza tym ich trwałość sprawia, że rzadko trafiają do kosza i powiększają sterty śmieci.
Warto jednak wiedzieć, że LED to technologia nie tylko ekologiczna, ale również funkcjonalna i niezwykle estetyczna. Moduły LED mają na przykład to do siebie, że doskonale sprawdzają się tam, gdzie potrzebne jest oświetlenie punktowe. Ich zamontowanie jest niezwykle proste, a strategiczne miejsce w pomieszczeniu zyskuje precyzyjne źródło światła.
Kolejną zaletą, o której warto powiedzieć, jest niska temperatura pracy. Aby dobrze zrozumieć, jak przekłada się to na funkcjonalność diody LED, warto przypomnieć sobie tradycyjne żarówki które to nagrzewały się do tak wysokiej temperatury, że parzyły palce. Nie mogły obok nich znajdywać się żadne delikatne materiały, gdyż groziło to nawet pożarem. Jeśli chodzi o technologie LED, ta jest pod tym kątem w pełni bezpieczna. Moduły LED można stosować w towarzystwie nawet najbardziej delikatnych materiałów, bez obaw, że reakcja z diodą spowoduje ich zapalenie się. Nic więc dziwnego, że moduły LED coraz częściej wykorzystywane są do oświetlenia szafek kuchennych, sufitów czy wnęk ściennych.
A co z estetyką? Również ona przemawia na korzyść technologii LED. Moduł LED czy diody LED można stosować w różnych obudowach, tworząc bardzo eleganckie, niebanalne projekty. Poza tym diody świecą na różne kolory. Wystarczy kupić diodę produkującą światło w odpowiedniej barwie. Bez konieczności stosowania filtrów, możemy otrzymać kolorowe światło o niezwykłym nasyceniu kolorem.