Kredyt hipoteczny

by:

Usługi

Coraz częściej zastanawiasz się nad zakupem mieszkania lub domu jednorodzinnego jednak nie masz wystarczająco pieniędzy, aby sobie na to pozwolić? Rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny, który może Ci pomóc kupić nieruchomość i zacząć nowe życie „na swoim”. Czym jednak jest kredyt hipoteczny i czy każdy może sobie na niego pozwolić?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jednym z wielu produktów bankowych. Jest to długoletnie zobowiązanie finansowe, które możemy przeznaczyć na konkretny cel, który określony zostanie we wniosku kredytowym. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanawiana na kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty kredytu wraz z ich odsetkami, bank może zająć jego nieruchomość. Bardzo popularne jest zaciąganie kredytów hipotecznych na 10, 20, a nawet 30 lat. Tak długi okres spłaty wiąże się z pewnym ryzykiem dla banku, dlatego konieczne jest porządne zabezpieczenie kredytu.

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

Tak jak w przypadku wszystkich kredytów, tak również w przypadku hipoteki niezbędna będzie zdolność kredytowa, która pozwoli Ci ubiegać się o kredyt.

Nie bez znaczenia będzie również Twoja historia kredytowa znajdująca się w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Znajdują się tam informacje na temat wszystkich twoich kredytów i pożyczek, a także czy są one spłacane terminowo.

Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny, musisz posiadać wkład własny. Zazwyczaj jest to od 10 do 20 procent wartości nieruchomości.

Bank bierze także pod uwagę wysokość Twojego wynagrodzenia, sytuację życiową, wykształcenie, a nawet ilość domowników, którą musisz utrzymywać. Przed przyznaniem jakiegokolwiek kredytu, bank bardzo dokładnie sprawdza informacje na temat osoby, która chce wziąć kredyt, ponieważ musi mieć pewność, że dana osoba będzie w stanie go spłacać.

Koszty kredytu hipotecznego

Na koszty dodatkowe związane z kredytem hipotecznym wpływa kilka czynników. Jego suma zależy m.in. od:

  • Oprocentowania – wysokość oprocentowania w każdym banku może być inna. Może być ono stałe lub zmienne. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość.
  • Prowizji i opłaty przygotowawczej – opłaty te zazwyczaj pobierane są na początku trwania umowy i na ich wysokość wpływa suma udzielonego kredytu.
  • Wkładu własnego – im wyższy jest wkład własny, tym niższa jest suma kredytu do spłacenia, a także miesięczna rata jest niższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *