Jednym z wielu nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych jest ogrzewanie kanałowe. To zupełnie nowoczesne podejście do kwestii dystrybucji ciepła w pomieszczeniach mieszkalnych, które jest jednym z lepszych i bardziej estetycznych. Oczywiście w dalszym ciągu mamy do czynienia z największą popularności grzejników ściennych w naszym kraju. Niemniej jednak, z biegiem czasu z całą pewnością zostaną one wyparte przez nowoczesne rozwiązania technologiczne. Grzejniki kanałowe, jako jedno z takich nowoczesnych rozwiązań, z całą pewnością będzie w najbliższym czasie stale zyskiwać na popularności.
Najważniejsze korzyści płynące z ogrzewania kanałowego.
Musimy tutaj przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, iż zastosowanie ogrzewania kanałowego będzie przyczyniać się do bardziej korzystnego ogrzewania naszych domów. Wiąże się z tym całkiem sporo korzyści, które prezentujemy na poniższej liście:
- Szybsze rozgrzewanie pomieszczenia – wynika z zastosowania wewnętrznych wentylatorów, wymuszających obieg powietrza w pomieszczeniu i utrzymujących go na stałym poziomie.
- Montaż grzejnika w podłodze – dzięki temu, nie mamy problemu z blokowaniem przestrzeni ściennej przez grzejnik zawieszony pod oknem.
- Czystość wewnętrzna – z racji wymuszonego obiegu powietrza, nie ma możliwość aby wewnątrz grzejnika osiadał kurz i przypalał się na wymienniku. To z kolei zapewnia, iż przypalony kurz nie będzie osiadać na ścianach prowadząc do ich wyraźnego zabrudzenia.
- Wysoki poziom estetyki – grzejniki montowane są w płaszczyźnie podłogi, gdzie z górnej strony przykryte są maskownicą, zapewniającą przepływ powietrza, ale blokującą wpadanie do wnętrza wymiennika jakichkolwiek małych przedmiotów.
Są to bardzo wyraźne korzyści, które powinniśmy zawsze mieć na względzie, jeśli będzie przeprowadzać analizę opłacalności wdrażania ogrzewania kanałowego w jakimkolwiek budynku mieszkalnym.
Czy grzejniki kanałowe można zamontować wszędzie?
Bardzo ważną informacją jest to, iż grzejniki kanałowe można zamontować praktycznie wszędzie. Aczkolwiek trzeba przyznać, iż nie wszędzie będzie to tak samo proste i wygodne rozwiązanie. Najłatwiej będziemy mieć w przypadku, kiedy podłogi oraz stropy w danym domu będą wystarczająco grube. Chodzi o to, iż grzejniki kanałowe montowane są w płaszczyźnie podłogi a to wymaga wycięcia głębokich na co najmniej 10cm kanałów montażowych. Do nich należy doprowadzić także zasilanie i powrót czynnika grzewczego co już nie powinno stanowić większych trudności. Można przerobić dość prosto instalacją zasilania grzejników ściennych, co ogranicza w pewnym zakresie koszty montażu.
W przypadku braku odpowiednio grubych podłóg i stropów, będziemy musieli zastosować wewnętrzne podpory do grzejników ściennych czy też po prostu stworzyć dodatkowe sufity wewnętrzne, obniżone na tyle, aby nie były widoczne grzejniki kanałowe zamontowane na piętrze.