Jak elegancki marmur wpływa na nasze wnętrza?

by:

Dom

Jednym z bardziej eleganckich materiałów, jakie możemy zastosować w wykańczaniu wnętrz naszych domów i mieszkań jest bez wątpienia marmur, czyli najbardziej estetyczny, naturalny kamień. Bardzo ważną kwestią jest tutaj fakt, iż z marmuru możemy wykonać praktycznie każdy element wykończenia wnętrz. Warto więc przyjrzeć się temu materiału nieco bliżej. Może się bowiem okazać, iż dysponujemy dodatkowymi funduszami, które pozwolą nam zrealizować chociażby kilka drobnych, marmurowych akcentów w naszych wnętrzach. Z całą pewnością podniosłoby to w wyraźny sposób, estetykę całego budynku i jego prestiż w otoczeniu.

Gdzie możemy zastosować elegancki marmur w naszych wnętrzach?

Istotną kwestią jest tutaj to, na jakiego rodzaju marmurowe wykończenia wnętrz będziemy się decydować. Obecnie bowiem mamy do dyspozycji bardzo szeroki wachlarz rozwiązań w tym zakresie. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należy tutaj jednakże zaliczyć następujące opcje:

  • Posadzki marmurowe – wykonane w pomieszczeniach salonu, kuchni czy też łazienki oraz w holach komunikacyjnych.
  • Zlewozmywaki oraz blaty kuchenne
  • Parapety okienne – to dość prosty sposób na marmurowy akcent w domu przy niedużych nakładach finansowych.
  • Schody wewnętrzne i zewnętrzne – jest to rozwiązanie bardzo kosztowne, ze względu na poziom skomplikowania przygotowania płyt marmurowych. Jednakże także jest dość często stosowane.
  • Zabudowa łazienki – wykonanie całej łazienki w marmurze, jest opcją zdecydowanie najbardziej kosztowną, a co za tym idzie, także najrzadziej wybieraną.

Są to więc dość konkretne przykłady zastosowań, w których elegancki marmur sprawdza się idealne. Oczywiście w każdym z tych przypadków trzeba liczyć się z wysokim kosztem realizacji. Z reguły kilkakrotnie wyższym, niż w przypadku zastosowania tradycyjnych rozwiązań.

Koszty realizacji wykończeń marmurowych.

Zdecydowanie najbardziej interesującym każdego potencjalnego inwestora zagadnieniem, są oczywiście koszty realizacji marmurowych wykończeń wnętrz. Trzeba przyznać, iż jest to materiał stosunkowo ekskluzywny, toteż i koszty wykonania takiej posadzki marmurowej są dość ekskluzywne. Sam materiał jest już wystarczająco kosztowny. Generalnie, za sam materiał, w zależności od jego gatunku przyjdzie nam zapłacić od 200 PLN/m2 nawet do 1 tyś PLN/m2. Są to więc stosunkowo sypkie ceny. Wynikają one jednak z faktu trudności wydobycia i małych zasobów naturalnych marmuru na świecie. Niektórych gatunków jest wyjątkowo mało i są bardzo trudne do wydobywania, toteż koszt ich pozyskania jest jeszcze wyższy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty robocizny. Doświadczony glazurnik, a nikogo innego nie warto tutaj zatrudniać, będzie sobie liczyć co najmniej 100 PLN/m2. Oczywiście do tego trzeba jeszcze osobno doliczyć koszty dodatkowe, takie jak klejeni cokołów, wykańczanie progów. Wykonanie schodów będzie najkosztowniejsze ze względu na spore trudności temu towarzyszące.

Możemy więc z cała stanowczością stwierdzić, iż koszty wykonania marmurowych wykończeń wnętrz są bardzo wysokie, toteż nie każdy z nas będzie mógł sobie na takie rozwiązania pozwolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *