Czy warto uprawiać Rhododendrony w swoim przydomowym ogrodzie?

by:

Dom

Wśród wielu różnorodnych roślin ogrodowych, których uprawa nie jest nazbyt wymagająca, zdecydowanie najciekawszym przypadkiem są Rhododendrony. Znajdziemy tutaj azalie oraz Różaneczniki, które przede wszystkim, stanowią idealne upiększenie naszych ogrodów. Jeśli o kwestie wymagań uprawnych, to przede wszystkim trzeba będzie dobrać odpowiednie odmiany, które poradzą sobie z przezimowaniem w naszej strefie klimatycznej. Trzeba będzie także starannie dobrać stanowisko nasadzenia, i przygotować glebę do uprawy. Trochę wymagań więc mamy. Jednakże potem w zasadzie nie musimy przejmować się pracami pielęgnacyjnymi, gdyż te, jako takie, nie są praktycznie wymagane.

Wybieramy odpowiednie odmiany do uprawy ogrodowej.

Warto tutaj podkreślić, iż odmiany Rhododendronów sprawdzające się w uprawie ogrodowej, powinny być wytrzymałe na niskie zakresy temperatur. Niestety nie wszystkie gatunki mogą się taką zdolnością poszczycić. W związku z tym, w przypadku roślin o mniejszej wytrzymałości na mróz, koniecznością będzie ich uprawa w doniczkach. To pozwoli nam na ukrycie roślin w pomieszczeniach gospodarczych na czas największych mrozów, i wystawienie ich do ogrodu kiedy temperatury będą już na to pozwalać. Można powiedzieć nawet, iż prawidłowy dobór odmian do uprawy będzie pierwszym i najważniejszym krokiem w tym przypadku. Dzięki dobrze dobranym odmianom, nasza domowa hodowla Różaneczników będzie z całą pewnością przynosić dobre efekty. Tak więc przede wszystkim musimy zapewnić, iż dostawca Rhododendronów będzie w stanie dostarczyć nam odpowiednie odmiany, sprawdzające się w uprawie ogrodowej.

Przygotowanie gleby oraz wybór stanowiska nasadzenia.

Aby uprawa miała jakikolwiek sens, koniecznością jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby oraz wybór dogodnego stanowiska nasadzenia. W celu przygotowania właściwej gleby musimy zmieszać ze sobą w równych proporcjach nie odkwaszony torf, kompost oraz korę sosnową. W przypadku kilku nasadzeń, warto skorzystać z możliwości zakupu gotowej mieszanki. Jeśli jednak nasadzeń będzie więcej, to o wiele tańszym jest samodzielne przygotowanie gleby. W zasadzie każda hurtownia z Różanecznikami powinna posiadać odpowiednie gleby do uprawy Różaneczników.

Stanowisko uprawy powinno być wybrane bardzo starannie. Musi być zacienione i osłonięte, co pomaga roślinom przetrwać trudy zimowej zawieruchy. Dobrym pomysłem jest wybór stanowiska w pobliżu innych, nieco większych roślin ozdobnych. Muszą one jednakże charakteryzować się głębokim systemem korzeniowym, aby nie kolidowały z płytkim systemem Rhododendronów. W przeciwnym bowiem razie, niestety mogą one odebrać wodę z gleby dla naszych Różaneczników oraz Azalii, co raczej nie będzie zbyt korzystnie wpływać na naszą uprawę.

Podsumowanie

Generalnie jednak możemy powiedzieć, iż warto uprawiać Różaneczniki oraz azalie w naszych przydomowych ogrodach. Przede wszystkim ze względu na ich estetykę. Trudno będzie znaleźć inne, tak samo ładne rośliny, których wymagania uprawne są tak niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *