Komputerowa diagnostyka pojazdów – na czym polega?

by:

Motoryzacja

Nowoczesne auta są mocno skomputeryzowane. Aby dobrze je diagnozować, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu diagnostycznego. Dzisiaj sprawdzimy jak to wygląda w praktyce, a także jak można samodzielnie zrobić diagnostykę własnego auta.

Tak więc nowoczesne auta są bardzo trudne w diagnostyce komputerowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że znajdują się w nich różne bardzo skomplikowane systemy elektroniczne. Także aby móc w takim samochodzie przeprowadzić dobrą diagnostykę, to trzeba posiadać specjalne urządzenia, które wykorzystuje się w tym celu. Te urządzenia są bardzo drogie i przeciętnego Kowalskiego na pewno na nie nie stać, dlatego jesteśmy tutaj zdani na warsztaty samochodowe.

Diagnostyka pojazdów przeprowadzana jest w bardzo wielu z nich, jednak trzeba się przygotować, że im nowszy mamy samochód, tym więcej będzie nas taka usługa kosztowała. Niestety producenci najwyraźniej wyczuli tutaj pole do popisu, dzięki temu, że sprzedają dla warsztatów drogi sprzęt diagnostyczny, a właściciel sam niewiele jest w stanie zrobić i musi do warsztatu przyjechać.

Na szczęście w starszych pojazdach możemy pokusić się o samodzielne diagnozowanie problemów. Wystarczy nam tutaj tylko zwyczajny kabelek diagnostyczny, który można kupić za kilkadziesiąt złotych, oraz laptop. Komputerowa diagnostyka pojazdów opiera się na tym, że musimy znaleźć odpowiednie gniazdo systemy OBD-II, najczęściej znajdujące się nad nogami kierowcy. Czasami jest schowane za popielniczką lub jest obok skrzynki bezpiecznikowej nad nogami pasażera. Tam podłączamy przewód, a następnie otwieramy na laptopie program diagnostyczny (dla każdego auta jest inny, najczęściej bywają darmowe). Podłączamy się pod auto i możemy odczytać błędy, sprawdzić parametry pracy silnika i tak dalej.

Jak możemy się przekonać, samodzielnie diagnozowanie pojazdów jest możliwe, ale tylko w starszych autach. Te, które są najnowsze, niestety wymagają do tego celu specjalnych komputerów diagnostycznych, które posiadają obecnie tylko warsztaty samochodowe (takie jak Testy komputerowe w Twojmechanik.com), ze względu na ich wysoką cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *