Kilka kredytów, wspólna rata – jak to zrobić?

by:

Biznes

Największą zaletą kredytów konsolidacyjnych jest płacenie jednej raty, mimo że w praktyce mamy na koncie kilka pożyczek i kilka kredytów. Znika więc konieczność stałego monitorowania przelewów, sprawdzania wysokości rat i pilnowania terminów. Wszystko sprowadza się do jednego kredytu z jednym oprocentowaniem i jedną, stałą ratą. Oczywiście automatycznie zwiększa się też czas spłaty takiego zobowiązania, co jednak nie zmienia faktu, że kredyty konsolidacyjne są niezwykle pomocnym i wartościowym rozwiązaniem w trudnej sytuacji finansowej.

Konsolidacja kredytowa

Na początku warto wiedzieć, czym w ogóle jest konsolidacja na tle kredytów – w najprostszym skrócie można tak nazwać złączenie kilku kredytów lub kilku pożyczek w jedno zobowiązanie finansowe. Bank wykupuje nasze zobowiązania od wierzycieli (innych banków i parabanków), a następnie sam ustala nowe oprocentowanie, termin spłaty i wysokość rat.

W praktyce więc kredyt konsolidacyjny polega na złączeniu w jedno kilku innych oraz zmienieniu „operatora” naszych zobowiązań – staje się nim właśnie nowy bank, któremu teraz spłacamy pieniądze na nowych warunkach, nierzadko znacznie lepszych od tych dotychczasowych.

Doradcy polecają konsolidację

O tym, że konsolidacja kredytowa jest dobrym wyborem i że czasami warto się nad nią zastanowić, świadczą przede wszystkim takie fakty, jak polecanie tej formy kredytowej przez doradców finansowych. Dostrzegają oni istotne zalety konsolidacji – jedną, wspólną ratę dla wszystkich zobowiązań, oszczędność czasu i pieniędzy, mniejszy stres i większy komfort psychiczny, świadomość panowania nad budżetem.

Oszczędność pieniędzy

Skonsolidowanie kilku zobowiązań finansowych względem banku w jedno – jeden duży kredyt z jedną ratą i jednym terminem płatności – to przede wszystkim ogromna oszczędność pieniędzy. Nie płaci się już kilku odsetek, ale jedne, nie trzeba wypełniać kilku druków przelewów (płacąc za każdy), ale wystarczy jeden, nie trzeba w końcu się martwić działami windykacji od kilku banków i firm – w razie problemów naszym długiem zajmie się tylko jeden.

Nie można również zapominać, że konsolidacja kredytów to rozwiązanie długofalowe, często wieloletnie, które pozwala w takiej perspektywie na jeszcze większe oszczędności, wynikające przede wszystkim z oprocentowania. Jeden kredyt to tylko jedna stawka odsetek i tylko ona się zmienia w przypadku wahań na rynkach – jeśli więc oprocentowanie się podniesie, to tylko dla tego jednego kredytu, a nie dla kilku jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *