Jak nie popaść w spiralę długów?

by:

Biznes

Wśród wielu produktów bankowych umożliwiających klientom zaciąganie zobowiązań finansowych, to kredyty gotówkowe są tymi, które kredytobiorcy wybierają najczęściej. Zanim jednak zdecydujemy się na tą formę kredytowania, warto przyjrzeć się ofertom bliżej, aby być świadomym nie tylko ich korzyści, ale także wydatków, jakie przyjdzie nam ponieść. Banki nie są przecież instytucjami charytatywnymi i chcą zarabiać na produktach, które oferują.

Prowizje i ubezpieczenia kredytów

Zarówno kredyty gotówkowe, jak i inne zobowiązania charakteryzują się tym, że spłaca się znacznie więcej niż się pożyczyło. Wynika to z faktu, że banki chcą zarobić na swoich klientach i na tym, że pożyczają im pieniądze. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto wyliczyć całkowity koszt kredytu zawierający wszelkie dodatkowe opłaty jakimi zostaniemy obarczeni, a mogą to być np. prowizje, ubezpieczenia, lub inne wynikające choćby z rozpatrywania wniosku.

W kwestii naliczania prowizji, należy wiedzieć, że nie powinna być ona wyższa niż 5% całości kredytu gotówkowego lub innego produktu, który chcemy uzyskać i lepiej zapłacić ją od razu w gotówce, gdyż doliczona do kredytu spowoduje zwiększenie naliczanych odsetek. Ubezpieczenie może być zarówno korzystne jak i niekorzystne dla klienta, ponieważ z jednej strony może uchronić kredytobiorcę od nieprzewidzianych zdarzeń np. utraty pracy i pokryć z ubezpieczenia cześć rat, natomiast z drugiej strony jest dodatkowym obciążeniem kredytu i zwiększa jego raty nawet o kilka procent w stosunku do wartości całego zobowiązania.

Klient przed podpisanie umowy kredytowej powinien zwrócić także uwagę na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która zawiera informacje o pobieranych przez bank opłatach, prowizjach i ubezpieczeniach, co pozwala dokładnie wyliczyć całkowity koszt kredytu i ocenić, czy oferta jest opłacalna w stosunku do konkurencyjnych produktów.

Jak obniżyć koszty?

Na obniżenie kosztów i uzyskanie kredytu gotówkowego na atrakcyjnych warunkach liczyć mogą przede wszystkim klienci, którzy posiadają konto w tej samej placówce, w której ubiegają się o kredytowanie. Banki lubią nagradzać stałych klientów, zatem warto w pierwszej kolejności szukać ofert w banku, z którego korzysta się na co dzień. W innym przypadku można tez przenieść swój rachunek do placówki, która ma nam udzielić kredytowania i tym samym liczyć na ulgi w oprocentowaniu, prowizjach itp. Na korzystne formy kredytowania liczyć także mogą pracownicy sfery budżetowej, a także wykonujący wolny zawód. W tych przypadkach banki są dużo bardziej skore do przyznawania ulg i udzielania kredytów gotówkowych, czy innego typu produktów na korzystniejszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *