Systemy filtracji powietrza doprowadzanego do wnętrza pomieszczeń w warsztatach lakierniczych, to jedne z ważniejszych elementów wpływających na jakość realizowanych prac. Co więcej, odpowiedni poziom wymiany powietrza z otoczeniem, będzie także w znacznym zakresie podnosić komfort pracy. Dlatego też, warto od samego początku działania warsztatu, zainwestować odpowiednie pieniądze w dobrą wentylacje z filtracją. Oczywiście trzeba będzie w tym przypadku regularnie wymieniać filtry kieszeniowe. Jest to jednakże stosunkowo nieduży koszt, w porównaniu z korzyściami, jakie za sobą niesie możliwość utrzymania wysokiego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej w warsztacie.
Czysta atmosfera wewnętrzna w warsztacie lakierniczym.
Przede wszystkim, warto sobie tutaj wyjaśnić, dlaczego czystość atmosfery wewnątrz pomieszczeń lakierniczych, będzie odgrywać tak bardzo istotną rolę. Chodzi tutaj o dwie kwestie, związane z czystym i świeżym powietrzem, a są to po kolei:
- Komfort warunków pracy – im więcej świeżego powietrza, tym pracownicy odczuwają wyraźniej wyższy poziom komfortu pracy
- Jakość realizowanych prac – wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu będą przedostawać się bezpośrednio do strefy nakładania lakieru. Tam zaś mieszając się z mgiełką lakierniczą, będą osiadać na lakierowanej powierzchni. To prowadzi niestety do wyraźnego obniżenia jakości estetycznej, jak również technicznej. Lakier jest bardzo chropowaty i w większym zakresie narażony na uszkodzenia czy też działanie czynników atmosferycznych.
Dlatego też, kluczową kwestią będzie tutaj utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej. Będziemy to realizować zarówno za pomocą systemu wentylacji, gdzie zanieczyszczenia będą przechwytywać filtry kieszeniowe, jak i za pośrednictwem filtracji wewnętrznej.
Filtracja wewnętrzna a zewnętrzna.
Skoro poruszyliśmy już kwestię filtracji wewnętrznej i zewnętrznej, warto sobie te zagadnienia nieco przybliżyć. Pozwoli to lepiej zrozumieć podejście nowoczesnych przedsiębiorców, którzy inwestują bardzo duże pieniądze w obydwa typy filtracji, słusznie uważając, iż są one od siebie uzależnione i razem działają na korzyść przedsiębiorcy.
Najpierw przy wtłaczaniu powietrza działa filtracja zewnętrzna. System wentylacji pobiera powietrze z otoczenia, bez względu na to, jak wielkie i w jakiej ilości, znajdują się w nim zanieczyszczenia. Poprzez nadmuchy trafiły by one prosto do pomieszczeń roboczych. Tutaj właśnie filtry kieszeniowe, zamontowane na kanałach ssawnych powietrza, będą przechwytywać do 80% zanieczyszczeń. Pozostałe 20 % będziemy musieli zneutralizować w późniejszym terminie.
Bez względu na fakt, ile zanieczyszczeń przechwycimy w powietrzu, musimy pamiętać, iż powstają one także wewnątrz pomieszczeń lakierniczych. Drewno, beton, nawet korodująca stal. Wszystkie te materiały generują mikro zanieczyszczenia, podnoszone są w powietrze wraz z tymi, które przedostały się z zewnątrz. Dlatego też, same filtry kieszeniowe tutaj nie wystarczą. Trzeba zastosować dodatkowe filtry wewnętrzne, ścienne, podłogowe i sufitowe.
Niemniej jednak w dalszym ciągu nie usuniemy wszystkich zanieczyszczeń. Aczkolwiek po filtracji zewnętrznej pozostanie nam ich jeszcze około 20%. Po skutecznie prowadzonej filtracji wewnętrznej, wartość ta zmaleje do przedziału 50-10%. Jest to już wartość jak najbardziej akceptowalna ze względu na jakość realizowanych prac lakierniczych.