Dobieramy kocioł centralny do naszego domu.

by:

Dom

Poprawnie dobrany kocioł centralny do kotłowni w domach jednorodzinnych, stanowi gwarancję bezpieczeństwa cieplnego budynku, oraz zapewnia komfortowe samopoczucie wszystkim domownikom przez cały okres zimowy. Musimy tutaj więc dobrać kocioł jak najlepiej, aby jednocześnie zapewnić sobie odpowiedni poziom ogrzewania domu, a przy tym nie doprowadzić do zrujnowania domowego budżetu, co przecież w przypadku niektórych kotłów, nieumiejętnie dobranych, a do tego niewłaściwie używanych, jest jak najbardziej realne. Ale zacznijmy od początku czyli od określenia potrzeb naszego budynku.

Charakterystyka energetyczna budynku.

W przypadku nowych domów akurat ten problem będziemy mieć raczej z głowy, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, świadectwo charakterystyki energetycznej budynku musi być sporządzone wraz z projektem. Trzeba ją będzie wykonać natomiast w przypadku budynków starszych. Ale czym ono jest? Jest to ni mniej ni więcej dokument zawierający podstawowe wskaźniki w kwestii ochrony energetycznej budynku, poziomu zużywania energii, jak również, realną ocenę poziomu jakości energetycznej budynku. Na chłopski rozum, będzie to dokument określający zbiór danych i wskaźników dotyczących zapotrzebowania budynku na energię wykorzystywaną w celach ogrzewania domu, ciepłej wody, jak również zużycie energii na cele wentylacji i klimatyzacji. Dzięki tej charakterystyce będziemy wiedzieć, jakich ilości energii potrzebujemy, aby ogrzać całą przestrzeń naszego domu do odpowiedniej temperatury, co pozwoli dobrać starannie kocioł centralny do kotłowni.

Wybór kotła centralnego.

Kiedy już wiemy jak dużych ilości energii będziemy potrzebowali na zapewnienie sobie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, można będzie przystąpić do wybierania kotła. Tutaj warto z góry zaznaczyć sobie, aby zawsze wybierać kotły, które będą charakteryzowały się mocą nieco wyższą, niż ta, która wystarczy do spełnienia potrzeb energetycznych naszego budynku. Czasami, różnica temperatur może się okazać o wiele wyższa, niż uśredniona, przez co też straty ciepła będą następowały szybciej, a co za tym idzie, będziemy potrzebowali większej mocy kotła, aby zapewnić sobie dobry poziom ogrzewania. Kilka kilowatów w górę więc nie zaszkodzi a może się okazać niezwykle przydatne.

Pozostałe parametry kotła

Warto tutaj także zwrócić uwagę na poziom zanieczyszczeń wydalanych przez kocioł przy zastosowaniu danego materiału opałowego, aby dążyć do jak najniższego emitowania zanieczyszczeń, czyli aby być bardziej ekologicznym. Do tego możemy także zwrócić uwagę na rozwiązania stosowane na przykład przez firmę Kielar Eco w swoich kotłach. Mianowicie chodzi tutaj o pełną automatyzację pracy całej kotłowni, poprzez zastosowanie zdalnie sterowanego kotła z podajnikiem. W takich przypadkach całym kotłem sterujemy poprzez odpowiedni, zamontowany w domu panel sterowania, z którego ustalamy zakres temperatur i dowiadujemy się na przykład o pustym podajniku.

Ostatecznie.

Ostatecznie trzeba powiedzieć, iż wybierając kocioł powinniśmy się kierować przede wszystkim tym, aby spełniał on nasze wymagania cieplne, ale jednocześnie aby był prosty i jak najwygodniejszy w obsłudze. Warto też dołożyć się do poprawy czystości środowiska, poprzez stosowanie kotłów ekologicznych. W takich warunkach na pewno dobierzemy idealny kocioł z którego będziemy zadowoleni przez nadchodzące długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *