Apteka czy drogeria?

by:

Zdrowie

Apteka czy drogeria? Gdzie najlepiej wybrać się po zakup kosmetyków czy artykułów higienicznych? Na początek należałoby zastanowić się nad tym, co w swojej ofercie mają obydwie placówki, tzn. co w danym miejscu można zakupić. Zacznijmy może od apteki.

Apteka jest placówką, która zajmuje się sprzedażą leków, a także innych produktów medycznych (środków higienicznych, opatrunków, niewielkich sprzętów medycznych). Oprócz tego można zakupić tam kosmetyki, ale niestety nie wszystkie (dermokosmetyki, kosmetyki typowo apteczne). Niektóre z aptek zajmują się również przygotowywaniem leków recepturowych na podstawie recepty przepisanej od lekarza. Warto wiedzieć, że pracownikiem apteki jest farmaceuta, natomiast w drogerii może pracować każda osoba. Aby zostać farmaceutą, należy ukończyć na wyższej uczelni farmację a w czasie studiów odbyć co najmniej półroczną praktykę w placówce aptecznej. Podstawowym zadaniem farmaceuty jest oczywiście sprzedaż leków, ale również każdy aptekarz zgodnie ze swoją wiedzą powinien potrafić doradzić klientowi, jaki lek bez recepty będzie dla niego najlepszy.

16782671631_81472b1c17_h

Ostatnio bardzo modne stały się apteki internetowe jak np. zikoapteka, gdzie bez wychodzenia można złożyć zamówienie poprzez stronę internetową, a zamówione produkty zostaną wysłane kurierem do naszego domu. Można również wybrać dostawę do najbliższej apteki, za co nie musimy ponosić dodatkowych kosztów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla wielu osób, które nie dysponują czasem i wiele spraw załatwiają zdalnie. Natomiast jeżeli chodzi o drogerię, to jak już zostało wcześniej wspomniane, jej pracownikiem może zostać dosłownie każdy, nie trzeba kończyć żadnych specjalistycznych kierunków.

W drogerii w przeciwieństwie do apteki możemy zakupić różnego rodzaju kosmetyki np. kremy, perfumy, dezodoranty, balsamy, szampony, kosmetyki do makijażu itp. Oprócz tego drogerie posiadają w swojej ofercie wszelkiego rodzaju środki higieniczne, środki czystości, artykuły dla małych dzieci, a nawet żywność. Zajmują się również sprzedażą suplementów diety, tabletek przeciwbólowych, a także dermokosmetyków i jedynie to łączy je z aptekami. Tak, więc jeżeli zastanawiacie się, czy wybrać się do apteki, czy do drogerii musicie wziąć przede wszystkim pod uwagę to, co chcielibyście kupić.

16977648910_75afa690cd_o

W ostatnim czasie powstały sklepy, które łączą w jednym lokalu aptekę z drogerią i perfumerią. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie musimy chodzić osobno do apteki i drogerii, chcąc przykładowo zakupić lekarstwa i produkty do makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *