Róże to przepiękne rośliny, występujące w wielu bardzo różnych odmianach, takich jak na przykład róże wielkokwiatowe, miniaturowe czy pnące. Spotkać je można w bardzo wielu ogrodach, nie tylko ze względu na ich wygląd, lecz także ze względu na łatwość w ich uprawie. Mimo iż ich uprawianie wcale nie jest trudne, i tak dość często w pielęgnacji róż zdarzają się błędy. Jakie błędy występują najczęściej i jak ich unikać?
Źle dobrane miejsce
Róże, podobnie jak i inne rośliny, mają swoje wymagania, jeśli chodzi o ich sadzenie. Niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego stanowiska, na którym w przyszłości umieścimy sadzonki róż. Rośliny te bardzo lubią słońce, stąd też należy sadzonki róż lokalizować w dość nasłonecznionych miejscach, by były oświetlone przynajmniej przez pół dnia. Co więcej, róże nie powinny być też narażane na przeciągi.
Źle dobrane podłoże
Tak jak w przypadku miejsca, róże mają swoje wymagania dotyczące także podłoża, w jakim są sadzone. Często zapominamy o tym zwłaszcza wtedy, gdy sadzimy je do gruntu, na przykład w przypadku róż pnących czy rabatowych. Bardzo słabo rosną one w glebie bardzo piaszczystej, gliniastej, czy też zbyt mokrej i wręcz podmokłej. Najlepiej jest je sadzić w żyznym podłożu, dobrze przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym. Warto wybierać glebę piaszczysto-gliniastą o lekko kwaśnym odczynie.
Ponowne sadzenie róż w tym samym miejscu
Sadząc róże, warto pamiętać o tym, by sadzić je w nowych miejscach. Róże sadzone w tym samym miejscu, w którym wcześniej były posadzone inne róże, mogą mieć zahamowany wzrost, czy także być bardziej wrażliwe na wszelkie choroby, czy nawet pojawianie się szkodników. Najlepiej jest po prostu z sezonu na sezon zmieniać miejsce sadzenia róż. Jeśli jednak chcemy sadzić róże w tym samym miejscu co poprzednio, warto odpowiednio przygotować dane miejsce sadzenia. W tym celu należy pousuwać wszystkie stare korzenie z gleby, wykopać dołek i umieścić w nim sadzonkę, zasypując ziemią pochodzącą z miejsca, w którym wcześniej rosła róża.
Przesuszanie
Najczęściej sadzimy róże z odkrytym systemem korzeniowym. Jeśli jednak system ten nie został wcześniej odpowiednio zabezpieczony, może ulegać on przesuszeniu. Skutkuje to niestety brakiem możliwości pobierania wody z podłoża, przez co cała roślina jest niedostatecznie nawodniona. Najlepiej jest więc od razu po posadzeniu róży, obficie podlać ją wodą.
Nieodpowiednie nawożenie
Nawożenie roślin jest bardzo ważnym i niekiedy nawet potrzebnym zabiegiem, polecanym także przez sprzedawców w miejscach, w których je kupujemy, takich jak na przykład szkółka róż Hyżowie, gdzie szczególnie polecamy róże rosa rugosa – są naprawdę piękne! Zabieg ten dostarcza cenne składniki pokarmowe roślinom i wzmacnia je. Warto jednak pamiętać, iż nawożenie róż zaraz po ich posadzeniu może utrudnić nieco ukorzenienie się rośliny, a nawet zniszczenie systemu korzeniowego i ostatecznie obumarcie rośliny. Najlepiej jest więc wstrzymać się trochę z wykonaniem zabiegu nawożenia, a następnie nawozić kilka razy w ciągu danego sezonu nawozem wieloskładnikowym bądź kompostem.