Nie każdy wie jak prawidłowo zamontować instalację elektryczną. Tak, aby była one bezpieczna w eksploatacji, i gwarantowała komfortowe warunki użytkowania. W przypadku nowych budynków, problem wydaje się być o wiele mniejszy. W takich sytuacjach, mamy bowiem projekt instalacji i trzeba się po prostu trzymać. Jeśli jednak przeprowadzamy remont generalny w budynku i mamy zamiar automatycznie przeprowadzić wymianę instalacji, problem zaczyna się robić nieco większy. Powstają podstawowe pytanie. Jak prawidłowo zamontować instalację elektryczną? Czy trzeba w całości usunąć starą instalację? Co z szafką rozdzielczą? Postaramy się dziś na te pytania udzielić zwięzłej i rzeczowej odpowiedzi.
Jak prawidłowo zamontować instalację elektryczną w starym, eksploatowanym już budynku?
To pytanie jest zdecydowanie najtrudniejsze w tym przypadku. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby montażem zająć się profesjonalny elektryk. Jest to człowiek posiadający stosowne w tym zakresie wykształcenie. Posiada także uprawnienia SEP, co jest potwierdzeniem znajomości przez niego zagadnienia. Uprawnienia te wydawane są przez Państwową Komisję Egzaminacyjną, co stanowi wartość samo w sobie. Profesjonalny elektryk z uprawnieniami, bardzo dobrze wie, jak prawidłowo zamontować instalację elektryczną. Tak aby jej późniejsza eksploatacja była w pełni bezpieczna oraz komfortowa.
Czy starą instalację należy całkowicie usunąć?
To będzie uzależnione od wielu czynników. Tutaj znowu niezbędna będzie wiedza i doświadczenie elektryka. To on będzie oceniać, czy stare przewody znajdujące się w ścianach są jeszcze zdatne do użytku, czy też powinny podlegać wymianie w stu procentach. Bardzo często w starych budynkach będziemy mieć do czynienia jeszcze z instalacjami aluminiowymi. Takie powinniśmy bezwarunkowo wymienić. Jeszcze 50 lat temu były one całkiem wydajne. Jednakże obecne obciążenie każdego obwodu w domach i mieszkaniach jest o wiele większe. Przewody aluminiowe po prostu nie dają rady. Z reguły to one są przyczyną awarii i pożarów. Bardzo szybko się przepalają prowadząc do zwarcia na instalacji. Jeśli zaś będziemy mieć w ścianach stare miedziane przewody, to także trzeba będzie je sprawdzić. Muszą one charakteryzować się przekrojem odpowiednim do planowanego obciążenia danego obwodu. Jeśli nie spełniają takich wymagań, powinny zostać wymienione.
Co ze skrzynką rozdzielczą?
Skrzynka rozdzielcza z cała pewnością będzie podlegać w całości wymianie. Większość starych bezpieczników nie spełnia dzisiejszych norm bezpieczeństwa toteż, nie mogą być eksploatowane w nowych instalacjach. Podnosi to oczywiście koszty remontu, niemniej jednak nie ma za bardzo innego wyjścia. Skrzynka rozdzielcza powinna być wymieniona na nową, tak aby możliwe było przygotowanie kilku niezależnych obwodów do poszczególnych pomieszczeń, czy tez kondygnacji budynku.
Podsumowanie
Jednym słowem, trzeba tutaj przede wszystkim zatrudnić odpowiedniego elektryka, który wie, jak prawidłowo zamontować instalację elektryczną. Należy starannie dokonać przeglądu starej instalacji i wymienić wszystkie te elementy, które nie spełniają obecnych wymagań. Kupując zaś nowe, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Dobrym wyborem będzie tutaj osprzęt elektroinstalacyjny Simon, który spełnia wszystkie normy w zakresie jakości oraz bezpieczeństwa użytkowania. Dzięki temu, przyszła eksploatacja instalacji będzie komfortowa i bezpieczna.