Bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej.

by:

Dom

Instalacja elektryczna, jest jedną ze zdecydowanie najważniejszych instalacji w naszych domach. Współczesny człowiek, jest od elektryczności wręcz uzależniony. Sztuczne oświetlenie, mnóstwo urządzeń elektrycznych, niezbędnych w codziennej egzystencji. To wszystko wymaga prądu elektrycznego, toteż nasza domowa instalacja, powinna być prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Od tego zależna będzie bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej. Z naszego punktu widzenia, czyli użytkownika, bezpieczeństwo oraz komfort korzystania z elektryczności to kwestie najważniejsze. Warto więc poświęcić temu zagadnieniu odpowiednio dużo czasu.

Jak sprawić, aby bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej stała się faktem?

Przede wszystkim, zacząć należy od tego, aby instalacja elektryczna, była prawidłowo zamontowana. Wszystkie prace powinny być przeprowadzone w zgodzie z projektem technicznym. Wszystkie elementy instalacji powinny spełniać, zawarte w tymże projekcie wymagania techniczne. Dlatego też, wykonaniem instalacji w budynku powinien zajmować się profesjonalny elektryk, posiadający wykształcenie, doświadczenie, oraz niezbędne uprawnienia SEP. Dzięki temu, będziemy mogli liczyć na prawidłowy dobór wszystkich elementów instalacji, oraz na poprawny ich montaż.
Poza tym, bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej, będzie także zależna od nas samych. To znaczy, musimy przestrzegać pewnych zasad użytkowania elektryczności. Są one stosunkowo proste i raczej nie powinny sprawiać trudności nikomu. Aczkolwiek, spora część wypadków zdarza się właśnie ze względu na nieumiejętne korzystanie z elektryczności. Najważniejsze zasady prezentują się tutaj następująco:

  • Nigdy nie korzystamy z urządzeń elektrycznych z mokrymi rękami – woda jest idealnym przewodnikiem prądu. W wypadku porażenia prądem, jeśli będziemy mieć mokre ręce, będziemy jeszcze bardziej narażeni na negatywne skutki tego wydarzenia
  • Nie wyszarpujemy wtyczki z gniazdka – wtyczkę zawsze należy wyjmować starannie, aby niepotrzebnie nie wyszarpać gniazdka ze ściany.
  • Regularnie sprawdzamy stan techniczny instalacji – kontrolujemy gniazdka oraz łączniki pod kątem ich prawidłowego montażu. Wszelkie luzy musimy natychmiast zlikwidować. Niedopuszczalne jest użytkowania gniazdka, które jest po prostu luźne. Takie sytuacje, najczęściej kończą się doprowadzeniem do urwania przewodów i zwarcia, a w efekcie do wybuchu pożaru czy też porażenia prądem.

Zasady są więc proste i nie wymagają zbędnego komentarza.

Dobry osprzęt elektroinstalacyjny.

Bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej, wymagać będzie także zastosowania dobrego osprzętu elektroinstalacyjnego. W tym przypadku chodzi o elementy takie jak gniazdka, łączniki, przewody, bezpieczniki, itp. Powinny one posiadać stosowny atest bezpieczeństwa oraz certyfikat dopuszczający je do użytkowania w domowych instalacjach elektrycznych. Warto tutaj zwrócić uwagę na przykład na osprzęt elektroinstalacyjny Simon, który obecnie okazuje się być jednym z lepszych rozwiązań. Jest to osprzęt stosunkowo przystępny cenowo, a jednocześnie spełniających wszystkie wymagania i normy bezpieczeństwa. Jeśli więc będziemy inwestować w osprzęt elektroinstalacyjny, to pamiętajmy, iż bezpieczna eksploatacja instalacji elektrycznej, będzie wymagać od nas rozsądnego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *