W toku produkcji wszelkiego rodzaju desek i belek w tartakach przemysłowych, powstaje ogromna wręcz ilość trocin, które dotychczas nie znajdywały żadnego sensowego zastosowania. Niemniej jednak w czasie ostatnich lat, poprzez stały postęp technologiczny, możemy trociny zagospodarować na produkcję brykietu drzewnego, który okazuje się być materiałem opałowym o wysokim poziomie ekologiczności. Spalanie brykietu z trocin generuje diametralnie mniejszą ilość zanieczyszczeń niż spalanie węgla, czy też tym bardziej paliw stałych o jeszcze gorszej jakości. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej tej technologii, aby także w swoim tartaku wdrożyć tego typu rozwiązania, które pozwolą nam pozbyć się odpadu z produkcji a jednocześnie jeszcze na nim całkiem przyzwoicie zarobić.
Niezbędna do produkcji brykietu z trocin infrastruktura.
Zanim jednak będziemy mogli wytwarzać z trocin brykiet drzewny, konieczne będą pewne inwestycje, z których najważniejsze to przygotowanie odpowiednich pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. Musimy pamiętać, iż nawet same trociny przeznaczone do produkcji brykietu, muszą być składowane w warunkach zabezpieczających je przed wilgocią, która jest w tym przypadku najgorszym wrogiem jakości brykietu drzewnego. Musimy więc przygotować odpowiednie pomieszczenia do magazynowania trocin przeznaczonych do produkcji, odpowiednio wentylowane i odizolowane od otoczenia, dzięki czemu materiał wsadowy do brykieciarek będzie wystarczająco suchy. W procesie produkcji brykietu z trocin będziemy jako lepiszcze wykorzystywać naturalną żywicę, toteż najlepiej sprawdza się tutaj drewno iglaste, które charakteryzuje się największą zawartością żywicy. W przypadku drzew liściastych, trzeba będzie nieco skorygować sam proces produkcji, aby zapewnić sobie dobry poziom scalenia resztek drzewnych w odpowiedniej formie brykietów drzewnych.
Maszyny do produkcji brykietu.
Pomieszczenia produkcyjne także powinny zapewnić wysoki poziom separacji od wilgoci, aby w trakcie wytwarzanie brykietu nie dochodziło do jego zawilgocenia. Tak czy tak, w następnym etapie gotowy brykiet będzie poddawany procesowi suszenia, niemniej jednak zabezpieczenie przed wilgocią w toku produkcji będzie ograniczało znacznie czas suszenia gotowego brykietu drzewnego. Odpowiednie maszyny do produkcji brykietu drzewnego będą tutaj gwarantować nam możliwość przetwarzania różnych materiałów wsadowych, w tym także trocin. Jest to szczególnie istotne z tego względu, iż brykiet z trocin charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi w zakresie spalania. Jeśli jeszcze zastosujemy odpowiedniej jakości trociny drzewne, to z całą pewnością będziemy mogli osiągnąć o wiele lepsze parametry produktu końcowego, który dzięki temu będzie lepszym i bardziej kalorycznym materiałem opałowym o wyższym komforcie spalanie i mniejszym poziomie generowanych zanieczyszczeń.