Łuszczyca to jedna z wielu poważniejszych dolegliwości skórnych, które mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze poczucie komfortu w codziennym życiu. Co gorsza jest to choroba, której na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie w stu procentach wyleczyć, aczkolwiek można dużo zrobić, aby przynajmniej zminimalizować jej negatywny wpływ na nasze życie. W tym celu warto o tej chorobie dowiedzieć się jak najwięcej, aby dzięki temu skutecznie zapobiegać jej pojawianiu się, bowiem, mimo tego, iż nie jest to choroba zakaźna, to jednak zachorować może praktycznie każdy z nas. Zobaczmy zatem, jak zadbać o siebie i nie dopuścić do pojawienia się choroby, oraz jak z nią walczyć, kiedy już niestety się pojawi.
Najprawdopodobniejsze przyczyny pojawiania się łuszczycy.
Co prawda, przyczyn pojawiania się łuszczycy, w stu procentach jeszcze nikt nie poznał, niemniej jednak mamy na ten temat już kilka różnorodnych teorii, które mogą być jak najbardziej prawdopodobne. Niektórzy specjaliści w dziedzinie chorób skóry, są zdania, iż jest to choroba autoimmunologiczna, czyli nasz organizm, z nieznanych nam przyczyn, zaczyna atakować własne tkanki i je niszczy. Możemy się także spotkać z przekonaniem, iż łuszczyca jest chorobą dziedziczoną genetycznie, co jest wynikiem ogólnego stwierdzenia faktu, iż dzieci bardzo często zapadają na te choroby skóry, które dotknęły ich rodziców.
Z reguły łuszczyca ujawnia się w okolicach 10 a 40 roku życia, choć w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się przypadki, kiedy dotyka ona osoby nawet w wieku powyżej 70 lat. Przypuszczalnie może być powodowana przyjmowaniem niektórych leków, takich jak na przykład beta-blokery, stosowane bardzo powszechnie w leczeniu chorób serca. Bardzo często też, pojawia się ona zaraz po przebytych silnych infekcjach bakteryjnych lub tez wirusowych, czyli na przykład bezpośrednio po ospie, grypie czy też anginie.
Przebieg choroby.
W toku przebiegu choroby, nasz układ immunologiczny wysyła do komórek sygnały, które skracają proces przemiany komórek z 28 dni (tyle trwa proces w przypadku zdrowego organizmu) do 4 dni. Komórki szybko dojrzewają, zaś stare nie nadążają się łuszczyć, w wyniku czego na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci twardych łusek.
Co zrobić, kiedy zachorujemy na łuszczycę?
Jako, że łuszczyca może dotknąć praktycznie każdego z nas, powinniśmy sprawdzić w jaki sposób można usprawnić proces leczenia choroby i jak zadbać o lepsze warunki do normalnej egzystencji mimo choroby. W tym celu można skorzystać z wielu porad, niemniej jednak najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie modyfikacja naszego trybu życia, a przede wszystkim diety.
Unikać wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady i kawy, miodu, kakao, warzyw strączkowych, surowych jabłek, ostrych przypraw. W ich miejsce zapewnić więcej nienasyconych kwasów tłuszczonych omega-3 oraz witaminy D (ryby, owoce morza, oleje. Wskazane będą cytrusy, ciemne winogrona, pietruszka, sałata, marchew.
Generalnie rzecz biorąc, za pomocą dobrego podejścia do lepszego sposobu żywienia, możemy znacznie poprawić sobie komfort życia z łuszczycą, toteż warto w pierwszej kolejności zastosować właśnie tę zmiane w swoim życiu.