Zewnętrzne usługi magazynowe

by:

Biznes

Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań skierowanych do biznesu, dzięki którym można osiągnąć lepszy poziom efektywności działania przedsiębiorstw produkcyjnych, jednym ze zdecydowanie lepszych okazuje się być usługa zewnętrznego magazynowania towarów oraz surowców produkcyjnych. Rozwiązanie to niesie za sobą cały szereg zalet, oraz oczywiście nie jest też pozbawione wad, aczkolwiek trzeba przyznać, iż w większości przypadków, to właśnie dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania, można osiągać lepsze efekty pracy. Zobaczmy zatem, jak wygląda tego typu usługa, oraz jak z niej skorzystać, aby dobrze na tym wyjść i zapewnić sobie lepsze możliwości rozwojowe dla swojego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

Jak wygląda zewnętrzne magazynowanie?

W pierwszej kolejności, warto sobie tutaj powiedzieć kilka słów o tym jak wygląda zewnętrzne magazynowanie, aby móc określić wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Tutaj magazyn znajduje się poza siedzibą producenta, aczkolwiek w stosunkowo niedużej odległości (im bliżej tym lepiej), toteż bezpośrednio na obiektach produkcyjnych, nie trzeba magazynować ogromnych ilości surowca produkcyjnego, niezbędnych do bezpiecznej produkcji. Na miejscu magazynuje się tylko bezpośrednie zapotrzebowanie, zaś cała reszta trafia na magazyn zewnętrzny. Co jakiś czas (dzień, dwa lub trzy dni), na magazyn trafiają zamówienia, które realizowane są w trybie szybkim, dzięki czemu na obiekcie produkcyjnym, natychmiast zjawiają się surowce, niezbędne do produkcji. Na magazynie rzecz jasna składowane jest o wiele więcej surowca niż dobowe zapotrzebowanie, dzięki czemu nawet jeśli dostawca materiałów i surowców nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, zawsze mamy spory zapas surowca, zapewniający nam bezpieczna produkcję. Jednocześnie z zakładu produkcyjnego odbierane są gotowe wyroby, które następnie trafiają na magazyn. Tutaj ma tez miejsce zawsze ostateczny przeładunek towarów i przygotowanie ich do wysyłki do odbiorców.

Jakie korzyści płyną z magazynowania zewnętrznego?

Jeśli chodzi o korzyści jakie płyną z tego typu rozwiązań, to przede wszystkim trzeba tutaj wyszczególnić:

  • Zwolnienie przestrzeni magazynowej na własnych obiektach
  • Brak odpowiedzialności za bezpieczeństwo magazynowanych towarów
  • Sprawne i szybkie dostawy surowca na produkcję
  • Brak przestojów powodowanych brakiem dostaw od producenta.

Co zaś tyczy się wad tego typu rozwiązania, to jest tutaj tylko jedna, a jest nią koszt. Niemniej jednak ponoszenie z tego tytułu kosztów będzie rzeczą naturalną, a i tak bardzo często okazuje się, iż jest to opcja tańsza niż budowa własnych magazynów, tym bardziej w przypadku, kiedy do końca nie wiadomo, czy magazyny te będą nam potrzebne przez długi czas. Jednym słowem zewnętrzne usługi magazynowania zapewniają nam możliwość korzystania z magazynu tylko wtedy kiedy jest to konieczne, zaś w przypadku kiedy nie jest nam potrzebny, możemy nie korzystać i nie płacić, co gwarantuje wręcz całkiem spore oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *