Znamiona są okropne

by:

Zdrowie

Znamiona ma chyba każdy z nas. Znamiona są to różne nieprawidłowości rozwojowe skóry najczęściej od urodzenia, chociaż niektóre czasami pojawiają się w późniejszym etapie życia. Utrzymują się przez całe życie. W większości wypadków są całkowicie niegroźne. Dla niektórych mogą być atutami piękna, a dla innych czymś szpecącym. Stąd część osób decyduje się na usuwanie znamion.

Wyróżniamy cztery podstawowe grupy znamion w zależności od struktury skóry w której występują:

  • Naskórkowe
  • Przydatkowe
  • Naczyniowe
  • Barwnikowe

Przed podjęciem jakichkolwiek działań koniecznie złóż wizytę w gabinecie dermatologa. W przypadku, gdy dermatolog ma 100% pewności, że znamiona są łagodne najlepiej skontaktować się z innym dermatologiem, aby to potwierdzić, gdyż nikt nie jest nieomylny. Znamiona mogą być usuwane za pomocą lasera, noża elektrycznego lub dzięki krioterapii. Zima jest najlepszą porą do usuwania znamion, gdyż skóra zdąży się zregenerować zanim poddamy ją działaniu promieni słonecznych. Bardzo ważne jest częste sprawdzanie swoich znamion, w przypadku pojawienia się jakiś zmian należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy obserwować swoje znamiona, ponieważ niewinny pieprzyć może stać się nowotworem, ale na szczęście szybko wykryty czerniak jest w 90 procentach uleczalny. Popularne są dwie metody domowego sprawdzania znamion:

  • Poszukiwanie znamion, które nie pasują do reszty.
  • Samodzielne diagnozowanie. Musimy sprawdzić asymetrię – jedna połowa nie powinna różnić się od drugiej. Brzegi – tutaj musimy sprawdzić nieostrość i nieregularne krawędzie. Kolor, który powinien być jednolity oraz oczywiście średnicę, która nie powinna przekraczać 5 milimetrów. Oczywiście trzeba też sprawdzić wypukłość, bo w przypadku, gdy znamię jest wypukłe należy skontaktować się z lekarzem.

W czasie lata lepiej szczególnie przyglądać się skórze, gdyż promienie UV mogą powodować zmiany. Zwiększoną ostrożność podczas przebywania na słońcu powinny zachować osoby, które mają bardzo jasną karnację oraz wiele znamion.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *