Suplementy diety – czy warto?

by:

Zdrowie

Każdy kto próbował rozmaitych metod pozwalających na pozbycie się nadmiaru kilogramów, testował rozmaite suplementy diety. Cieszą się one tym większym powodzeniem im bliżej jesteśmy miesięcy letnich, wakacji czy czasu urlopu i wypoczynku.

Jakich preparatów unikać?

Zwrócić należy jednak uwagę, że nie wszystkie suplementy diety są bezpieczne dla naszego organizmu. Należy sięgać tylko i wyłącznie po te produkty, które zatwierdzone zostały przez EFSA (European Food Safety Authority), czyli Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Niestety czarny rynek udostępnia są również przeróżne niebezpieczne specyfiki. Wśród nich wymienić można choćby takie jak pochodne amfetaminy czy jaja tasiemców. Musisz pamiętać, że te środki są wysoko niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Żeby schudnąć nie wystarczy jedynie przyjmować suplementy w określonych dawkach. Zazwyczaj producent podaje dodatkowe zalecenia – tabletki na odchudzanie zawierające L-karnitynę będą np. skuteczne przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Wszystkie te preparaty mają za zadanie ułatwić nam proces odchudzania oraz przyspieszyć go. Zwróć uwagę także na tempo zrzucania kilogramów. Szybko nie znaczy bowiem skutecznie. Zdrowo jest chudnąć 0,5 – 1 kg tygodniowo. Staraj się powstrzymywać także od środków przeczyszczających ponieważ powodują one przede wszystkim odwodnienie i osłabienie organizmu. A w odchudzaniu nie chodzi o to aby źle się czuć. Chudniemy po to aby być zdrowszym i nasze samopoczucie było znacznie lepsze. Pamiętaj również o ograniczeniach płynących z przyjmowania substancji zawierających kofeinę, zwłaszcza kawy. Może to skutkować wysokim ciśnieniem i rozdrażnieniem.

Co zatem mogę stosować?

Błonnik jest jak najbardziej wskazany, ale z umiarem. Wspomniane zostały już wcześniej niebezpieczeństwa związane z jego nadmiarem w organizmie. Powszechne jest również stosowanie fasolaminy, która hamuje uczucie głodu i zmniejsza nasz apetyt. Pomocne są również preparaty zawierające chitozan, które hamują wchłanianie tłuszczy i węglowodanów, a dzięki temu sprawia, że nie odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej np. na naszym brzuchu, pośladkach czy udach. Stosować możesz także fat – burnery, preparaty CLA czy ocet jabłkowy. Podczas odchudzania korzystać możesz również z preparatów, które zawierają w swoim składzie chrom. Wpływa on bowiem na regulację poziomu cukru we krwi, a przede wszystkim wzmaga produkcję insuliny. Ponadto, wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zmniejsza poziom frakcji LDL (tzw. „zły” cholesterol) zwiększając jednocześnie poziom HDL (tzw. „dobry cholesterol”). Tym samym chrom jest wykorzystywany w profilaktyce miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto, pierwiastek ten wpływa na metabolizm, zaś jego niedobór zmniejsza wychwytywanie wolnych kwasów tłuszczowych przez wątrobę. Pierwiastek ten ogranicza także odkładanie się tłuszczu w tkankach. Dzięki tym czynnościom chrom zapobiega otyłości.

One Reply to “Suplementy diety – czy warto?”

  1. MarcysiaaQ pisze:

    Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna? Nie bedzie lekko ale trzeba sie wziac za siebie. Mam juz dobry plan na odchudzanie, wszyscy ktorzy sa chetni proponuje zaczac od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *