Po ostatnich wyłączeniach kolejnych nadajników analogowej telewizji, w cyfrowym zasięgu jest już ponad 10 milionów widzów. Ostatni etap należał do najtrudniejszych, gdyż oprócz głównych nadajników cyfrowych (a było ich aż 45) doszło do włączenia również dużych ilości nadajników doświetlających (nazywane są GAP-Fillerami). Zadaniem nadajników doświetlających jest zwiększenie zasięgu multipleksu MUX-3.
Dzięki tym zmianom, telewizja cyfrowa dostępna jest w domach już na 19 kanałach, których jakość w porównaniu do analogowej telewizji, to jak porównanie malucha do porsche. A jakie jeszcze posiada zalety nowa telewizja, oprócz samego obrazu. Również lepszej jakości jest dźwięk. Mamy możliwość oglądać teraz film w oryginalnym języku z dodanymi np. napisami. Posiadamy również dostęp do EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Dostępna jest również usługa audiodeskrypcji (usługa ta jest pomocna osobom z dysfunkcją wzroku).
Jako pierwsza w kraju Telewizja Polska wprowadziła tzw. telewizję drugiej generacji. Chodzi o telewizję hybrydową. Zalążki jej możliwości mogliśmy już śledzić podczas zeszłorocznych ME w piłce nożnej. Oprócz samej telewizji mogliśmy na żywo sprawdzać wiele statystyk w trakcie meczu. Telewizja hybrydowa, to telewizja cyfrowa plus dodatkowe interaktywne usługi dla telewidzów.
Samo nadawanie sygnału analogowego zostanie zakończone jeszcze w tym roku, i cały kraj będzie w zasięgu telewizji cyfrowej.
Dzisiaj, to jest 20 maja doszło do kolejnego wyłączenia odbiorników analogowych. Zakończono tym samym sygnał analogowy aż w 13 województwach: wielkopolska, łódzkie, małopolska, śląsk, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, świętokrzyskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.
Pamiętajmy, że jeśli nie mamy sygnału telewizyjnego, to sprawdźmy, czy posiadamy odbiornik z wbudowanym tunerem mpeg-4, albo zewnętrzny dekoder dvb-t.