Wybór drzwi do domu

by:

Dom

Przed zakupem drzwi musimy zastanowić się nad kierunkiem ich otwierania i zamykania. Przeważnie sposób ich otwierania jest już opisany w projekcie, ale są to standardowe rozwiązania, które w trakcie budowy są przez nas modyfikowane. Należy jednak pamiętać, że zawsze musimy brać pod uwagę sposób ich otwierania, bo inaczej nasz dom przestanie być funkcjonalny.

Jeśli projekt posiada już zaprojektowane drzwi, to przy zmianie trzeba przewidzieć, jak zmiana wpłynie na samo pomieszczenie jak i jego funkcjonalność. Oprócz tego musimy brać pod uwagę również rozmieszczenie mebli.

Głównym problemem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć przy zakupie mebli będzie decyzja w jakim kierunku będą się one miały otwierać. Czy ma to być lewa czy też prawa strona, oraz na wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczenia. Drzwi  lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, natomiast prawe w kierunku przeciwnym. Oczywiście klamka jak i zawiasy też są rozmieszczone inaczej. W lewych drzwiach zawiasy znajdują się po lewej stronie, a klamka po prawej. W przypadku drzwi Porta lewych jest odwrotnie. Najczęściej stosuje się do montażu drzwi lewe, jednak występują sytuacje, w których trzeba użyć drzwi prawych. Np. kiedy drzwi lewe będą otwierać się na ścianę albo zahaczać o meble.

Teraz ważny czynnik funkcjonalności. Przy wyborze kierunku drzwi warto od razu przemyśleć kontakty do światła. Całkowitym bezsensem była by konieczność wejścia do pokoju i zamknięcia drzwi aby dostać się do kontaktu. A  z takimi sytuacjami można się spotkać. Po prostu ludzie zapominają o jak się wydaje łatwej kwestii. Niestety później wychodzą dość spore problemy oraz konieczność przeniesienia gwiazdek, co oprócz dodatkowej pracy wiąże się również z dodatkowymi kosztami z naszej strony.

Następnym elementem, który będzie trzeba wybrać, oprócz kierunku otwierania to wersja drzwi. Czy mają to być drzwi standardowe, czy też przesuwne a może składane. Wszystko zależy od miejsca jakim dysponujemy. Np. jeśli chcemy uzyskać jak największe przejście, to wtedy najlepiej zamontować drzwi dwuskrzydłowe. Ale jeśli chcemy mieć blisko drzwi meble, to wtedy należy wybrać te przesuwane. Plusem tego jest duża oszczędność miejsca. Bowiem takie drzwi mogą być albo przesuwane na ścianę, albo wysuwać się bezpośrednio w nią. Ostatnim rozwiązaniem są drzwi DRE składane. Takie najlepiej wybierać,  gdy nie możemy zamontować drzwi normalnych ani przesuwnych poprzez różne ograniczenia. Takie drzwi składane po złożeniu nie zajmują dużo miejsca. Minusem jest jednak zmniejszenie powierzchni przejściowej.

Jak widać, wybór drzwi nie należy do najprostszych, a dodatkowo dochodzi do tego jeszcze ich wygląd oraz materiał z którego są wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *