Udana sesja zdjęciowa w plenerze

by:

Inne

Każdego roku na popularności zyskują ślubne sesje zdjęciowe odbywające się w plenerze. Ich głównymi zaletami są nie tylko niski koszt wykonania, lecz również niezwykły urok wykonywanych zdjęć. Efektu takiego nie da się zazwyczaj uzyskać w nawet najlepiej wyposażonym studio, stąd też co raz więcej młodych par decyduje się na takie rozwiązanie. Decydując się jednak na sesję zdjęciową w plenerze, należy pamiętać, że aby zapewnić sobie sukces, a więc dobrej jakości zdjęcia, należy się do takiej sesji skrupulatnie przygotować.

Wybór sprzętu

Odpowiedni sprzęt fotograficzny jest zazwyczaj pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaka wpływa na jakość wykonywanych zdjęć. Zdjęcia plenerowe, które zazwyczaj mają formę portretu, najlepiej jest wykonywać obiektywami posiadającą stosunkowo wysoką jasność. Rozwiązanie takie zapewni ładny efekt wyciągnięcia postaci z tła, bez konieczności sztucznego manipulowania ostrością zdjęcia. Obiektyw ten powinien posiadać również krótką ogniskową, aby fotografowane osoby zostały podkreślone poprzez artystyczne wydobycie ich wyostrzonych sylwetek z rozmytego tła.

Aparat fotograficzny używany do wykonywania sesji plenerowych w większości wypadków może być całkowicie dowolny, dzięki czemu zazwyczaj nie ma potrzeby zaopatrywania się w droższy sprzęt o wyższej czułości. W przypadku miejsca o dostatecznie dużym naświetleniu, aparaty o czułości 400ISO zazwyczaj zapewniają dostatecznie wysoką jakość zdjęć. Problemem dla początkujących fotografów może być natomiast fotografia w miejscach ciemnych, których nie można również doświetlić sztucznymi źródłami światła. W takich przypadkach fotograf powinien zainwestować w droższy sprzęt posiadający dobrą redukcję szumu przy czułości rzędu 800ISO.

Wybór miejsca pod sesję

Znalezienie odpowiedniego miejsca w którym przeprowadzimy sesję zdjęciową jest najważniejsze, jeśli chodzi o nasze przygotowania. Zazwyczaj niestety bywa tak, że nie każde podobające się nam miejsce pasuje do przeprowadzenia w nim profesjonalnej sesji. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na ilość światła w wybranym miejscu. Ważne jest aby natężenie nie było zbyt duże, co doprowadzi do naświetlenia zdjęcia a więc spadku na jego jakości. Znacznie lepszym sposobem jest znalezienie takiego miejsca, w którym ilość światła jest nieco ograniczona, a jednocześnie fotograf będzie mógł je sztucznie doświetlić.

Mając na względzie powyższe wskazówki, nawet fotograf dopiero rozpoczynający pracę w tej branży będzie w stanie zrobić zdjęcia wysokiej jakości, bez konieczności późniejszej manipulacji w programach graficznych. Kierując się tymi radami, gwarantujemy sobie, że zdjęcia te będą mogły być wykonane również tańszymi aparatami, dzięki czemu również koszty samego wykonania zdjęć będą sporo niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *