Dzisiaj przybliżę, czym jest arteterapia. Jest ona obecna od niedawna w repertuarze oddziaływań terapeutycznych lecz z biegiem czasu cieszy się coraz większą popularnością. Jeżeli ująć czym jest arteterapia w trzech słowach to terapia poprzez sztukę. Oczywiście sztukę rozumiemy tutaj bardzo szeroko.
Pierwszy raz tego terminu użył A. Hill. W niektórych publikacjach arteterapię uznaje się za rodzaj psychoterapii, w których główną rolę odgrywają media artystyczne. Możemy leczyć osoby za pomocą wykonywania rzeźb, tworzenia pewnych rzeczy, dzięki którym wyrażają siebie, malowanie obrazów też się tutaj zalicza. Mogą w taki sposób wyrażać także to co ich boli, niepokoi, co sprawia, że są smutni. Ważny jest ten aspekt tej metody terapeutycznej, że osoby w niej uczestniczące nie muszą mieć zdolności artystycznych, przebytych kursów. Mają być sobą i mają szansę poprzez twórczość bardziej się otworzyć. Nie poprzez słowa, ale poprzez tworzenie.
Z wielu badań, jak i obserwacji można wnioskować, że arteterapia daje ogromne możliwości i leczeniu. Osoby nie muszą się bać i nie są pod presją. Wręcz przeciwnie, każdy pracuje w swoim tempie, używa materiałów jakich chce i kreuje to co jest w tym momencie dla niego ważne. Sądzę, że to jest duża zaleta przemawiająca za tym sposobem terapii. Dodatkowym plusem jest uniwersalność. Można ją stosować w wielu placówkach: szpitalach psychiatrycznych, szpitalach, świetlicach, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, klinikach leczenia różnych schorzeń psychicznych jak i somatycznych.
Mam nadzieję, że wzrośnie zaufanie do tego typu sposobów terapii i rozszerzy się ich stosowanie.